
Rođen Emil Vojt (njem. Emil Robert Voigt), atletičar Ujedinjenog Kraljevstva, bio je prvi, poslednji i jedini olimpijski pobjednik u disciplini trčanja na 5 milja, koja je postojala samo na Olimpijskim igrama 1908 godine u Londonu.


Beograd dobio prvu "telefonsku stanicu", sedam godina pošto je izumljen telefon, a prvi telefonski razgovor su vodili ministar vojni i kapetan palilulske žandarmerijske stanice. Koncesije za uvođenje telefona u Srbiji 1882. dobio Panta Mihajlović, prijatelj Nikole Tesle.


Francuska uspostavila kontrolu nad Tunisom, svojim protektoratom od 1881. Tunis stekao nezavisnost 1956.



Rođen Franc Kafka (njem. Franz Kafka, češ. František Kafka), češki književnik koji je pisao na njemačkom jeziku.


Na brdu Stražilovo iznad Sremskih Karlovaca sahranjeni su posmrtni ostaci srpskog pesnika Branka Radičevića, nakon što su, 30 godina posle njegove smrti, preneti iz Beča.


Prihvaćen prijedlog na sjednici Dalmatinskog sabora, kojim je hrvatski postao službenim jezikom u Dalmatinskom saboru i Zemaljskom (pokrajinskom) odboru te kada je odlučeno i da se sa strankama mora obraćati hrvatskim jezikom i da u državnoj službu nitko ne smije biti primljen ako ne poznaje hrvatski.


Dalmatinski sabor proglasio hrvatski jezik službenim jezikom u kraljevini Dalmaciji u Austro-Ugarskoj.


Metju Veb, prvi čovek koji je 1875. preplivao kanal Lamanš, utopio se prilikom pokušaja da prepliva reku iznad Nijagarinih vodopada.


Umro Metju Veb, prvi čovek koji je 1875. preplivao kanal Lamanš, utopio se prilikom pokušaja da prepliva reku iznad Nijagarinih vodopada.



Rođen Benito Amilkare Andrea Musolini (ital. Benito Amilcare Andrea Mussolini), italijanski diktator i fašista.


Rođena Gabrijela Bonur „Koko“ Šanel (franc. Gabrielle Bonheur "Coco" Chanel), francuska dizajnerica.


Počela je erupcija vulkana Krakatau na istoimenom indonežanskom ostrvu između Jave i Sumatre, u kojoj je tokom dva dana dve trećine ostrva odletelo u vazduh, a u ogromnim talasima na zapadnoj Javi poginulo 36.000 ljudi.



Erupcija Indonezijskog vulkana Krakatau prouzročila je jednu od najvećih vulkanskih nesreća u modernoj istoriji, 13.000 puta veća od bombe u Hirošimi.



U Parizu umro ruski pisac Ivan Sergejevič Turgenjev (rus. Ива́н Серге́евич Турге́нев), jedan od prvih ruskih pisaca čija su dela prodrla na Zapad. Za života uživao mnogo veći ugled u francuskim, nego u ruskim književnim krugovima.



Umrla Marija Trandafil, srpska dobrotvorka, podigla je zgradu za sirotište u kojoj se danas nalazi sedište Matice srpske.


U Njujorku izvođenjem opere „Faust“ francuskog kompozitora Šarla Gunoa otvorena operska kuća „Metropoliten“.


Ugušena je Timočka buna, koja je počela u Zaječarskom okrugu mesec dana ranije, zbog odluke vlasti o oduzimanju oružja, dotad poverenog svim vojnim obveznicima. Među vođama, koji su uhapšeni i streljani, bilo je istaknutih članova Narodne radikalne stranke. Neki od njih, kao Nikola Pašić, uspeli su da pobegnu van zemlje, a stranka je pretrpela tešku krizu.
