
25 država prihvatilo prijedlog Sandforda Fleminga za standardno vrijeme (i također vremenske zone).


Sudanski ustanici Muhameda Ahmeda Abdule zauzeli Kartum i pogubili engleskog generala Čarlsa Gordona. Britanci ponovo preuzeli vlast 1898, a Sudan ostao pod britanskom vlašću do 1.1.1956.


Belgijski kralj Leopold II proglasio afrički Kongo za lični posed pod nazivom "Nezavisna država Kongo".


Predstavnici 15 zemalja na kongresu u Berlinu, Afrička konferencija, koji je organizovao njemački kancelar Oto fon Bizmark, dogovorili se o podjeli centralne i istočne Afrike.



Umro Aleksandar Karađorđević, srpski knez od 1842. do 1858. i sin vođe Prvog srpskog ustanka Karađorđa.


Rođen Stevan Hristić, srpski kompozitor i dirigent, jedan od osnivača Muzičke akademije u Beogradu, šef Beogradske filharmonije, dirigent u Narodnom pozorištu, direktor Opere, član Srpske akademije nauka i umetnosti i prvi predsednik Saveza kompozitora Jugoslavije.



Francuski biolog i hemičar Luj Paster prvi put je uspešno primenio vakcinu protiv besnila na ljudskom biću, devetogodišnjem Žozefu Majsteru iz Alzasa.


Rođen Dejvid Herbert Ričard Lorens, poznatiji kao D. H. Lorens (engl. David Herbert Richards Lawrence), engleski pisac.


Saborski vritnjak: pravaški zastupnik Josip Gržanić udario bana Khuenu Héderváryju nogom u stražnjicu, revoltiran nezakonitim odvozom Komornih spisa iz zagrebačkog Hrvatskog arhiva u Budimpeštu.



U Sarajevu počeo da izlazi srpski književni list "Bosanska vila", veoma cenjen u bosanskim književnim krugovima. Pokrenut kao časopis koji će se baviti srpskom kulturnom baštinom, vremenom prerastao u ugledan list u kojem su objavljivali istaknuti pisci svih nacionalnosti i književnici van bosanskohercegovačkog kruga. Do 1887. ga uređivao Nikola Šumonja, potom do zabrane, 15. juna 1914, Nikola Kašiković.
