-
Afera Dreyfus: francuskom oficiru Alfredu Dreyfusu oduzet čin i izrečena kazna doživotne robije na Đavoljem ostrvu.
-
U Sankt Peterburgu premijerno je izveden balet Labuđe jezero (engl. Swan Lake) Pjotra Iljiča Čajkovskog.
-
Rođen Nedeljko Čabrinović, mladobosanac i učesnik u atentatu na austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda.
-
Balet Labuđe jezero prvi je put izveden u cijelosti s glazbom Čajkovskog u Sankt Peterburgu, Rusija.
-
Pioniri filma braća Ogist i Luj Limijer demonstrirali su u Parizu prvi put pokretne slike, upotrebivši celuloidnu traku.
-
Sporazumom u gradu Šimonoseki završen je kinesko-japanski rat. Kina je priznala nezavisnost Koreje, a ostrvo Formozu (Tajvan) predala Japanu.
-
Svečano je otvorena Prva internacionalna izložba u Veneciji, koja je vremenom postala najveća smotra savremene likovne umetnosti u svetu, poznata kao Venecijanski bijenale.
-
U Sarajevu počeo saobraćati prvi električni tramvaj, zamijenivši dotadašnji tramvaj na konjsku vuču, a saobraćao je od Željezničke stanice do Latinske ćuprije. Sarajevo je tako postalo prvi grad u Evropi koji je imao cjelodnevnu tramvajsku liniju. Linija je otvorena za Novu 1885. godinu kao probna, a tramvaje su tada pokretali konji. Prvi električni tramvaj imao je dvoja vrata, a mogao je primiti 24 putnika.
-
Teritorije u posedu Britanske južnoafričke kompanije, južno od reke Zambezi dobile naziv Rodezija.
-
Rođen Rudolf Valentino (ital. Rudolph Valentino), američki glumac italijanskog porekla, najpopularnija filmska zvezda početkom 20. veka. Njegova iznenadna smrt u 31. godini izazvala je masovnu histeriju, posebno ženske publike.
-
Umro Fridrih Engels (njem. Friedrich Engels), njemački sociolog, filozof i revolucionar. Engels je sa Karlom Marksom napisao Komunistički manifest. Nakon Marksove smrti, Engels je uređivao drugu i treću knjigu Kapitala.
-
Otvorena je prva međunarodna izložba moderne umetnosti u Veneciji, koja se otada održava svake druge godine.
-
Samo tri dana nakon prve hidroelektrane na slapovima Niagare pušten je u pogon prvi hrvatski te jedan od prvih svjetskih elektroenergetskih sustava: Hidroelektrana "Krka" - Šibenik (kasnije nazvane Jaruga I).
-
Rođen Sergej Aleksandrovič Jesenjin (rus. Сергéй Алексáндрович Есéнин), ruski pjesnik, pripadnik književnog pravca imažinizma.
-
Njemački fizičar ilhelm Konrad Rendgen (njem. Wilhelm Conrad Röntgen) otkrio je iks-zrake koji su po njemu nazvani Rendgenovi zraci. Za taj izum dobio je 1901. Nobelovu nagradu za fiziku.
-
Švedski fabrikant i pronalazač dinamita Alfred Nobel napisao je u Parizu testament kojim je veliko bogatstvo zavještao za razvoj nauke i literature i borcima za mir. Nobelova nagrada dodjeljuje se svake godine, počevši od 1901.
-
Umro Bogoslav Šulek, hrvatski jezikoslovac, povjesničar, publicist i leksikograf slovačkoga podrijetla, koji je predano radio na oblikovanju hrvatskoga stručnog i znanstvenog nazivlja te hrvatskoga vojnog (domobranskog) nazivlja.
-
Osnovano Društvo za unapređenje i ulepšavanje Sokobanje, što se smatra začetkom turizma u Srbiji. Sokobanja, u kojoj su često na odmoru boravili knezovi Miloš i Mihajlo Obrenović, pominje se kao lečilište još u starom Rimu i ranoj Vizantiji.