-
U Ženevi izabrano veće Lige naroda koje su činili Francuska, Italija, Japan, Velika Britanija. Kasnije članice Veća postale Nemačka i SSSR. Zbog političkog neuspeha Liga naroda prestala da postoji 1939, mada je formalno ukinuta 1946, kada je u Londonu održana prva sednica Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.
-
Rođen Alf Ramsey, bivši engleski fudbaler, fudbalski selektor, svjetski prvak s Engleskom kao selektor 1966.
-
Nizozemska odbila da saveznicima izruči bivšeg nemačkog cara Vilhelma II, koji je po abdikaciji u novembru 1918. emigrirao u Nizozemsku. Njegovo izručenje traženo zbog zločina u Prvom svetskom ratu.
-
Osnovana Liga naroda (eng. League of Nations, fr. Société des Nations) je prva opšta međunarodna organizacija država sa ciljem da očuva mir miroljubivim rješavanjem međunarodnih sporova i organizovanjem međunarodne saradnje u interesu blagostanja čovječanstva.
-
Mirovnim ugovorom u Dorpatu sovjetska Rusija priznala nezavisnost Estonije, koja je od 1721. bila pod ruskim suverenitetom. Sovjetske trupe zaposele tu zemlju u junu 1940, posle čega je Estonija postala deo SSSR.
-
Strijeljan Aleksandar Vasiljevič Kolčak (rus. Алекса́ндр Васи́льевич Колча́к), ruski admiral i predsednik vlade bijelih.
-
Rođen Desimir Tošić, srpski i jugoslovenski političar, prvak Jugoslovenske demokratske stranke, publicista, istoričar.
-
Nova socijaldemokratska vlada Čehoslovačke donijela je novi ustav i time zamjenila privremeni ustav usvojen 13. novembra 1918. kojim je konstituisana čehoslovačka država nastala raspadom Austrougarske posle Prvog svjetskog rata.
-
SAD odbile da potpišu Versajski ugovor posle Prvog svetskog rata i da se priključe Društvu naroda, zbog bojazni od uvlačenja u rat u slučaju napada na neku članicu Društva.
-
Sovjetsko-poljski rat: Poljske trupe upale u Ukrajinu, brzo napredovale i 6. maja zauzele Kijev. Mirom u Rigi 12. marta 1921. Poljska dobila od Sovjetske Rusije teritoriju s više miliona Ukrajinaca i Belorusa.
-
Rođen Sveti papa Ivan Pavao II., pravo ime Karol Jozef Vojtila (polj. Karol Józef Wojtyła), poglavar Rimokatoličke crkve i šef države Vatikan od 1978. do 2005. godine.
-
U dvorcu Trijanon kod Pariza sile Antante su posle prvog svetskog rata potpisale sa Mađarskom Trijanonski mirovni ugovor.
-
Rođen Žorž Marše, francuski političar i publicista, generalni sekretar francuske Komunističke partije.
-
Ubijen je Esad-paša Toptani, jedan od vodećih albanskih političara na početku 20. veka, u atentatu kada je izlazio iz Hotela Kontinental u ulici Kastiljone u Parizu, sa namerom da krene na put u Albaniju na svoju kraljevsku inaguraciju. Sahranjen je na srpskom vojničkom groblju u Francuskoj, jer je tokom perioda u kojem je imao vlast u Albaniji bio veliki prijatelj i saveznik Kraljevine Srbije i srpskog naroda, pošto je bio pristalica principa „Balkan balkanskim narodima“.
-
Umro Maksimilijan Karl Emil Veber (njem. Maximilian Carl Emil Weber), njemački pravnik, ekonomista, istoričar, sociolog i političar, koji je značajno uticao na socijalnu teoriju i istraživanja, a posebno na sociologiju kao zasebnu disciplinu.
-
Italijanski inženjer, jedan od osnivača bežične telegrafije Đulielmo Markoni emitovao je u Engleskoj prvi muzički radio prenos u živo.
-
U Vukovaru završen Drugi, tzv. Vukovarski kongres Socijalističke radničke partije Jugoslavije na kome je naziv partije izmenjen u Komunistička partija Jugoslavije.
-
Gradu Šapcu je svečano uručeno francusko odlikovanje „Ratni krst“ za heroizam i stradanje njegovog stanovništva u Prvom svetskom ratu.
-
Rođen Juan Antonio Samaranch, španjolski sportski funkcionar (Predsjednik Internacionalnog olimpijskog komiteta).
-
Francuske trupe savladale arapsku vojsku kralja Fejsala I, ušle u Damask i učvrstile svoj mandat nad Sirijom.
-
Rođena Henrietta Lacks, iz njezinih je stanica uzgojena prva linija ljudskih besmrtnih stanica (HeLa).
-
U Beogradu je potpisan ugovor o stvaranju "Male Antante", vojno-odbrambenog saveza Čehoslovačke i Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca protiv restauracije Habsburgovaca i revizionističkih težnji Mađarske posle Prvog svetskog rata. Savezu je 19. 8. pristupila i Rumunija.
-
Umro Vilhelm Vunt (njem. Wilhelm Wundt), njemački psiholog, filozof i lingvista, osnivač eksperimentalne psihologije.
-
Rođen Branko Fučić, hrvatski povjesničar umjetnosti i kulture, znanstvenik, esejist, paleograf, arheolog, putopisac, akademik.
-
Rođen Miki Runi (engl. Mickey Rooney), američki filmski, pozorišni, televizijski glumac i zabavljač.
-
Rođen Zulfikar Zuko Džumhur, bosanskohercegovački i jugoslovenski putopisac, filmski i televizijski scenarista, pozorišni scenograf, umjetnički direktor filma, likovni kritičar kostimograf, slikar i karikaturista.
-
Umro Petar Karl Faberže (njem. Peter Carl Fabergé) poznat i kao Karl Gustavovič Faberže (rus. Karl Gustavovič Faberže), ruski juvelir najpoznatiji po uskršnjim Faberžeovim jajima, napravljenim po uzoru na davnašnja uskršnja jaja, koja je pravio od plemenitih metala i dragog kamenja.
-
Umro Džon Rid (engl. John Reed), američki novinar, pjesnik i socijalistički aktivista, dopisnik iz Srbije i svjedok stradanja srpskog stanovništva od strane austrougarske vojske.
-
Potpisan Rapalski ugovor kojim Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, pod pritiskom Velike Britanije i Francuske, ustupa Italiji Istru, Julijsku krajinu, Zadar i ostrva Cres, Lošinj, Lastovo i Palagružu, kasnije i Rijeku.
-
Qantas, australska nacionalna aviokompanija, postaje drugom najstarijom aviokompanijom na svijetu (starija je samo KLM).
-
U njemačkom gradu Darmstadtu otvorena je "Škola mudrosti" za stvaranje novog čovjeka. Njezin je osnivač poznati pisac i filozof grof Herman Keyseling.
-
U Kraljevini SHS održani su prvi izbori za Ustavotvornu skupštinu. Najviše glasova dobili su demokrate osvojivši 92 od 419 mandata i radikali sa 91 mandatom, a iznenađenje su priredili komunisti sa 50 poslaničkih mesta. Žene, vojnici i oficiri, kao i pripadnici nacionalnih manjina, nisu imali pravo glasa.
-
Konstituisana Ustavotvorna skupština Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Rad skupštine, kojom je predsedavao hrvatski političar Ivan Ribar, trajao je više od šest meseci i okončan je donošenjem Vidovdanskog ustava 28.06.1921.
-
Rudari rudnika Kreka kod Tuzle se pridružuju generalnom štrajku rudara Slovenije. Štrajk će da preraste u krvavi oružani sukob, poznatiji kao „Husinska buna“.