
Nakon izveštaja Reparacione komisije krajem 1922. da Nemačka kasni sa isporukama uglja na ime ratne odštete Francuskoj i Belgiji, francuske i belgijske trupe ušle su u Rursku oblast. Kriza je sporazumno rešena sredinom 1924, a u julu 1925. Francuzi su počeli da evakuišu trupe iz Rura.


Vojske Francuske i Belgije su okupirale Rursku oblast kako bi prisilile nemačku Vajmarsku republiku da plati odštetu za Prvi svetski rat.


Rođen Nebojša Popović, košarkaš, trener, reprezentativac Jugoslavije i dugogodišnji funkcioner u košarkaškom sportu.



Rođen Miljenko Smoje, hrvatski novinar, književnik, i televizijski scenarist. Pisao je putopise, scenarije, reportaže i satire o običnom čovjeku i savremenom životu. Objavljivao je na Radio Splitu, u Slobodnoj Dalmaciji, Vjesniku i Feral Tribuneu.


U Nišu potpisan sporazum između Kraljevina SHS i Bugarske u vezi sa međudržavnim poblemima ove dve države.


Sletanjem aviona na liniji Pariz-Carigrad na aerodrom u Pančevu Jugoslavija postala deo tada malobrojne porodice država povezanih vazdušnim saobraćajem.


Insulin, koji je kanadski naučnik, nobelovac Frederik Banting, otkrio 1921., ušao u upotrebu pri lečenju dijabetesa.


Rođen Dragan Savić, srpski autor stripova, karikaturista, slikar i novinar. Jedan je od osnivača lista Ošišani jež.


Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca i Grčka sklopile Konvenciju o osnivanju Slobodne zone u Solunu, kojom je na 50 godina Kraljevini SHS pripala carinska uprava. Novi aranžman Jugoslavija i Grčka potpisale 1975. u Atini, s važnošću od 10 godina.


Rođen Svetolik Mitić, novinar, jedan od osnivača Televizije Beograd, prvi dežurni urednik i autor prvog intervjua TV Beograd.


Velika Britanija priznala nezavisnost Transjordanije pod emirom Abdulahom. Istog dana 1946. novim sporazumom je priznat suverenitet te bliskoistočne države nazvane Jordan sa Abdulahom kao kraljem.


U Bugarskoj državnim udarom oborena vlada Aleksandra Stamboliskog, lidera Zemljoradničkog narodnog saveza Bugarske.


Rođen Ivan Gubijan, hrvatcki atletičar-bacač kladiva, prvi jugoslovenski osvajač olimpijske medalje.



Zvanično je proglašeno osnivanje SSSR-a (Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika), na osnovu odluke Prvog svesaveznog kongresa sovjeta krajem 1922.



Ubijen Doroteo Arango Arambula (šp. Doroteo Arango Arámbula), poznatiji kao Fransisko „Pančo“ Vilja (šp. Francisco "Pancho" Villa), jedan od vođa Meksičke revolucije.


U Lozani je potpisan mirovni ugovor između Turske i savezničkih sila kojim se Turska odrekla svih neturskih teritorija koje je izgubila u Prvom svetskom ratu, ali je dobila Jedrene i istočnu Trakiju, čime su definitivno određene granice evropskog dela turske države.



Rođen Šimon Peres (hebr. שמעון פרס, arap. شمعون بيريز, Shim'aoon Beereez), izraelski političar i 9. po redu predsednik Izraela.


U zemljotresu koji je potpuno razorio japanski grad Jokohamu i gotovo uništio Tokio, poginulo je najmanje 142.000 ljudi, a 2,5 miliona je ostalo bez domova.


General Migel Primo de Rivera izvršio je, uz odobrenje kralja Alfonsa XIII, državni udar u Španiji i zaveo vojnu diktaturu.


U Ljubljani održana skupština feminističkih društava Kraljevine Jugoslavije na kojoj je osnovana Feministička alijansa.


Umro srpski političar i publicista Stojan Protić, jedan od osnivača Radikalne stranke, prvi premijer Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Izdavao i uređivao časopis „Delo“ i list „Odjek“, napisao odgovor na austro-ugarski ultimatum Srbiji 1914.



Mustafa Kemal paša Ataturk (tur. Mustafa Kemal Atatürk) proglašava Republiku Tursku. On je postao prvi predsednik Turske. Tokom vladavine, do smrti, 1938, sproveo radikalne reforme u zemlji, približivši Tursku Evropi. Glavni grad postaje Ankara.


Rođena Biserka Cvejić, devojačko Katušić, srpska operska pjevačica (mecosopran), profesor Fakulteta muzičke umjetnosti u Beogradu i Novom Sadu.



Rođen Antonije Isaković, srpski književnik i potpredsednik Srpske akademije nauka i umjetnosti od 1980. do 1992. godine.


Sprečen je pokušaj Adolfa Hitlera u Minhenu da s generalom Erihom Ludendorfom izvede Pivnički puč. Vođa nacista uhapšen je četiri dana kasnije i osuđen na pet godina zatvora, ali je krajem 1924. amnestiran. Tokom boravka u zatvoru napisao je knjigu „Majn kampf“ (Moja borba), koja je kasnije postala biblija nacizma.


Galopirajuća inflacija u Nemačkoj dostigla vrhunac, jedan američki dolar menjao se za osam milijardi maraka.


Rođena Nadin Gordimer (engl. Nadine Gordimer), južnoafrička književnica, politički aktivista i dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1991.
