-
Rođen Vilijam „Bil“ Mar mlađi (engl. William "Bill" Maher, Jr.), američki komičar i televizijski voditelj.
-
Rođen Laza Ristovski, jugoslovenski i srpski muzičar koji je najpoznatiji po radu u grupama Smak i Bijelo dugme.
-
Rođen Darko Rundek, hrvatski muzičar, pjesnik, reditelj i glumac, jedan od osnivača grupe „Haustor“.
-
Rođen John Joseph Lydon, također poznat pod bivšim umjetničkim pseudonimom Johnny Rotten, britanski punk muzičar.
-
Umro Alen Aleksander Miln, engleski pisac, autor popularnih romana za decu „Kad smo bili vrlo mladi“, „Vini Pu“, „Kuća na Puovom uglu“, „Sad nas je šestoro“.
-
Rođen Gvido van Rosum (hol. Guido van Rossum), holandski programer, autor programskog jezika Pajton.
-
Rođen Stefan Majevski (polj. Stefan Majewski), poljski fudbalski trener, nekadašnji odbrambeni fudbaler.
-
U Moskvi počeo 20. kongres Komunističke partije SSSR, na kojem je šef partije Nikita Hruščov osudio politiku Staljina i otvorio put procesu destaljinizacije Sovjetskog Saveza.
-
Na završetku 20. kongresa Komunističke partije SSSR, Nikita Hruščov pročitao je tzv. Tajni referat, u kojem je izložio posledice Staljinove vladavine i kulta ličnosti.
-
Rođen Milan Babić, koji je u raznim periodima od 1991. do 1995. godine bio predsednik i predsednik Vlade Republike Srpske Krajine.
-
Rođen Brajan Li Kranston (engl. Bryan Lee Cranston), američki je glumac, reditelj, scenarista i producent.
-
Rođen Jan Ingemar Stenmark (šved. Jan Ingemar Stenmark), jedan od najpoznatijih i najuspješnijih alpskih skijaša u istoriji, a proglašen je i najboljim švedskim sportistom svih vremena.
-
U Novom Sadu osnovane Jugoslovenske pozorišne igre, "Sterijino pozorje", povodom 150 godina od rođenja i stogodišnjice smrti srpskog komediografa Jovana Popovića Sterije.
-
Raspušten Informbiro, savetodavno i koordinaciono telo devet evropskih komunističkih i radničkih partija, kojim su dominirali sovjetski komunisti.
-
Započelo emitiranje Televizije Zagreb, prve televizijske postaje u Hrvatskoj koja kasnije postaje sastavnim dijelom HRT-a.
-
Amerikanci izvršili prvu eksploziju hidrogenske bombe bačene iz aviona iznad pacifičkog ostrva Bikini.
-
Jugoslovenska državno-partijska delegacija s Josipom Brozom Titom na čelu doputovala je u SSSR, u prvu posetu nakon smrti Staljina i raskida s Moskvom 1948.
-
Poslednji britanski vojnici napustili bazu kod Sueckog kanala, kojim je Velika Britanija upravljala 74 godine. Upravu nad Kanalom preuzeo Egipat.
-
U poljskom gradu Poznanj ugušena pobuna radnika, uz veliki broj žrtava. To je bio jedan od prvih izraza krize u istočnoevropskim zemljama posle Staljinove smrti.
-
Rođen Bakir Izetbegović, bosanskohercegovački političar. Bošnjački član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA).
Sin je prvog predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Alije Izetbegovića.
-
U Beogradu je emitovan prvi eksperimentalni TV prenos, povodom proslave stogodišnjice rodjenja Nikole Tesle. Program iz privremenog studija u Institutu „Nikola Tesla“ građani su pratili na četrdesetak prijemnika smeštenih u izlozima prodavnica u raznim delovima grada.
-
Lideri Jugoslavije, Indije i Egipta - Josip Broz Tito, Džavaharlal Nehru i Gamal Abdel Naser, potpisali su Brionsku deklaraciju o zajedničkj protivblokovskoj politici, što je označilo početak stvaranja Pokreta nesvrstanih zemalja. U Brijunskoj deklaraciji je pisalo:
"Mir se ne može postići podjelom, već težnjom ka kolektivnoj sigurnosti u svjetskim razmjerima i proširivanjem oblasti slobode, kao i okončanjem dominacije jedne zemlje nad drugom.".
"Mir se ne može postići podjelom, već težnjom ka kolektivnoj sigurnosti u svjetskim razmjerima i proširivanjem oblasti slobode, kao i okončanjem dominacije jedne zemlje nad drugom.".
-
U sudaru italijanskog i švedskog broda „Andrea Dorija“ i „Stokholm“ ispred obala SAD u Atlantskom okeanu poginulo je 50 ljudi.
-
U sudaru italijanskog i švedskog broda "Andrea Dorija" i "Stokholm" ispred obala SAD u Atlantskom okeanu poginulo 50 osoba.
-
Egipatski predsednik Gamal Abdel Naser nacionalizovao Suecki kanal, koji je bio pod kontrolom anglo-francuske kompanije.
-
Umro Konstantin fon Nojrat (njem. Konstantin von Neurath), njemački ministar vanjskih poslova (1932-1938).
-
Umro Bela Blaško (engl. Béla Lugosi, mađ. Béla Ferenc Dezső Blaskó), američki filmski glumac mađarskog porijekla, poznat kao Bela Lugoši, tumač niza uloga Drakule u filmovima strave. Sahranjen je u Drakulinom ogrtaču.
-
Rođen Momir Bulatović, Predsjednik Republike Crne Gore od 1990. do 1998. i Premijer Savezne Republike Jugoslavije od 1998. do 2000. Crnogorski političar i državnik.
-
U upotrebu pušten prvi transatlantski telefonski kabl, postavljen između Obena u Škotskoj i Njufaundlenda u Kanadi.
-
Rođena Mej Kerol Džemison (engl. Mae Carol Jemison), američki fizičar je i astronaut, prva Afroamerikanka koja se otisnula u svemir.
-
Rođena Martina Navratilova (češ. Martina Navrátilová, engl. Martina Navratilova), američka teniserka.
-
Rođena Kari Fišer (engl. Carrie Fisher), američka glumica (princeza Leia u filmovima Zvjezdani ratovi).
-
Uličnim demonstracijama studenata i radnika u Mađarskoj počela antikomunistička pobuna, koju su sovjetske trupe ugušile 4. novembra 1956.
-
Egipat, Jordan i Sirija osnovali jedinstvenu vojnu komandu radi koordinacije odbrane od izraelskog napada.
-
Suecka kriza: dva dana uoči francusko-britanskog napada na Egipat izraelska vojska napala Sinajsko poluostrvo.
-
Bombardovanjem egipatskih aerodroma, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska su počele napad na Egipat, tokom Suecke krize.
-
Na predlog Jugoslavije, Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila rezoluciju kojom je traženo da Velika Britanija, Francuska i Izrael odmah obustave oružane akcije, povuku se sa teritorije Egipta i omoguće otvaranje Sueckog kanala.
-
Mađarska vlada je odbacila članstvo u Varšavskom paktu i zatražila pomoć Ujedinjenih nacija zbog napada sovjetskih trupa; SSSR je stavio veto u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija na zahtev zapadnih sila da se razmotri kriza u Mađarskoj.
-
Velika Britanija i Francuska prihvatile su prekid vatre na Bliskom istoku, uz uslov da u područje Sueckog kanala budu poslate mirovne snage Ujedinjenih nacija.
-
Sovjetske trupe su ugušile pobunu u Mađarskoj, a za novog premijera postavljen je Janoš Kadar. Dotadašnji premijer Imre Nađ sa još nekoliko saradnika sklonio se u jugoslovensku ambasadu u Budimpešti. Uprkos garancija novih vlasti da neće progoniti političke zatvorenike, Nađ je posle napuštanja ambasade 22. novembra uhapšen i nakon montiranog procesa pogubljen u junu 1958.
-
Britanski padobranci su izveli desant na Port Said tokom britansko-francusko-izraelske agresije na Egipat; Sovjetski Savez je zapretio da će upotrebiti rakete ukoliko Francuzi i Englezi ne prihvate prekid vatre.
-
Generalna skupština Ujedinjenih nacija izglasala rezoluciju kojom je naloženo Velikoj Britaniji, Francuskoj i Izraelu da povuku trupe iz Egipta.
-
Jean-Paul Sartre, francuski filozof i književnik, odrekao se komunizma nakon upada Sovjeta u Mađarsku.
-
Beogradsko pozorište „Atelje 212" je u adaptiranom delu zgrade „Borbe“ izvelo prvu predstavu, „Fausta“ Johana Volfganga Getea.
-
Fidel Castro, s manjom grupom kubanskih revolucionara, iskrcao se na Kubu i počeo borbu koja je okončana rušenjem diktatorskog Batistinog režima.
-
Poslednji britanski i francuski vojnici napustili egipatski lučki grad Port Said po završetku Sueckog rata.