
Rođen Vilijam „Bil“ Mar mlađi (engl. William "Bill" Maher, Jr.), američki komičar i televizijski voditelj.



Rođen Laza Ristovski, jugoslovenski i srpski muzičar koji je najpoznatiji po radu u grupama Smak i Bijelo dugme.



Rođen Darko Rundek, hrvatski muzičar, pjesnik, reditelj i glumac, jedan od osnivača grupe „Haustor“.


Rođen John Joseph Lydon, također poznat pod bivšim umjetničkim pseudonimom Johnny Rotten, britanski punk muzičar.


Umro Alen Aleksander Miln, engleski pisac, autor popularnih romana za decu „Kad smo bili vrlo mladi“, „Vini Pu“, „Kuća na Puovom uglu“, „Sad nas je šestoro“.



Rođen Gvido van Rosum (hol. Guido van Rossum), holandski programer, autor programskog jezika Pajton.


Rođen Stefan Majevski (polj. Stefan Majewski), poljski fudbalski trener, nekadašnji odbrambeni fudbaler.


U Moskvi počeo 20. kongres Komunističke partije SSSR, na kojem je šef partije Nikita Hruščov osudio politiku Staljina i otvorio put procesu destaljinizacije Sovjetskog Saveza.


Na završetku 20. kongresa Komunističke partije SSSR, Nikita Hruščov pročitao je tzv. Tajni referat, u kojem je izložio posledice Staljinove vladavine i kulta ličnosti.



Rođen Milan Babić, koji je u raznim periodima od 1991. do 1995. godine bio predsednik i predsednik Vlade Republike Srpske Krajine.



Rođen Brajan Li Kranston (engl. Bryan Lee Cranston), američki je glumac, reditelj, scenarista i producent.



Rođen Jan Ingemar Stenmark (šved. Jan Ingemar Stenmark), jedan od najpoznatijih i najuspješnijih alpskih skijaša u istoriji, a proglašen je i najboljim švedskim sportistom svih vremena.


U Novom Sadu osnovane Jugoslovenske pozorišne igre, "Sterijino pozorje", povodom 150 godina od rođenja i stogodišnjice smrti srpskog komediografa Jovana Popovića Sterije.


Raspušten Informbiro, savetodavno i koordinaciono telo devet evropskih komunističkih i radničkih partija, kojim su dominirali sovjetski komunisti.


Započelo emitiranje Televizije Zagreb, prve televizijske postaje u Hrvatskoj koja kasnije postaje sastavnim dijelom HRT-a.



Amerikanci izvršili prvu eksploziju hidrogenske bombe bačene iz aviona iznad pacifičkog ostrva Bikini.


Jugoslovenska državno-partijska delegacija s Josipom Brozom Titom na čelu doputovala je u SSSR, u prvu posetu nakon smrti Staljina i raskida s Moskvom 1948.


Poslednji britanski vojnici napustili bazu kod Sueckog kanala, kojim je Velika Britanija upravljala 74 godine. Upravu nad Kanalom preuzeo Egipat.


U poljskom gradu Poznanj ugušena pobuna radnika, uz veliki broj žrtava. To je bio jedan od prvih izraza krize u istočnoevropskim zemljama posle Staljinove smrti.



Rođen Bakir Izetbegović, bosanskohercegovački političar. Bošnjački član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA).
Sin je prvog predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Alije Izetbegovića.


U Beogradu je emitovan prvi eksperimentalni TV prenos, povodom proslave stogodišnjice rodjenja Nikole Tesle. Program iz privremenog studija u Institutu „Nikola Tesla“ građani su pratili na četrdesetak prijemnika smeštenih u izlozima prodavnica u raznim delovima grada.



Lideri Jugoslavije, Indije i Egipta - Josip Broz Tito, Džavaharlal Nehru i Gamal Abdel Naser, potpisali su Brionsku deklaraciju o zajedničkj protivblokovskoj politici, što je označilo početak stvaranja Pokreta nesvrstanih zemalja. U Brijunskoj deklaraciji je pisalo:
"Mir se ne može postići podjelom, već težnjom ka kolektivnoj sigurnosti u svjetskim razmjerima i proširivanjem oblasti slobode, kao i okončanjem dominacije jedne zemlje nad drugom.".
"Mir se ne može postići podjelom, već težnjom ka kolektivnoj sigurnosti u svjetskim razmjerima i proširivanjem oblasti slobode, kao i okončanjem dominacije jedne zemlje nad drugom.".


U sudaru italijanskog i švedskog broda „Andrea Dorija“ i „Stokholm“ ispred obala SAD u Atlantskom okeanu poginulo je 50 ljudi.


U sudaru italijanskog i švedskog broda "Andrea Dorija" i "Stokholm" ispred obala SAD u Atlantskom okeanu poginulo 50 osoba.


Egipatski predsednik Gamal Abdel Naser nacionalizovao Suecki kanal, koji je bio pod kontrolom anglo-francuske kompanije.


Umro Konstantin fon Nojrat (njem. Konstantin von Neurath), njemački ministar vanjskih poslova (1932-1938).



Umro Bela Blaško (engl. Béla Lugosi, mađ. Béla Ferenc Dezső Blaskó), američki filmski glumac mađarskog porijekla, poznat kao Bela Lugoši, tumač niza uloga Drakule u filmovima strave. Sahranjen je u Drakulinom ogrtaču.



Rođen Momir Bulatović, Predsjednik Republike Crne Gore od 1990. do 1998. i Premijer Savezne Republike Jugoslavije od 1998. do 2000. Crnogorski političar i državnik.


U upotrebu pušten prvi transatlantski telefonski kabl, postavljen između Obena u Škotskoj i Njufaundlenda u Kanadi.


Rođena Mej Kerol Džemison (engl. Mae Carol Jemison), američki fizičar je i astronaut, prva Afroamerikanka koja se otisnula u svemir.



Rođena Martina Navratilova (češ. Martina Navrátilová, engl. Martina Navratilova), američka teniserka.



Rođena Kari Fišer (engl. Carrie Fisher), američka glumica (princeza Leia u filmovima Zvjezdani ratovi).


Uličnim demonstracijama studenata i radnika u Mađarskoj počela antikomunistička pobuna, koju su sovjetske trupe ugušile 4. novembra 1956.


Egipat, Jordan i Sirija osnovali jedinstvenu vojnu komandu radi koordinacije odbrane od izraelskog napada.


Suecka kriza: dva dana uoči francusko-britanskog napada na Egipat izraelska vojska napala Sinajsko poluostrvo.


Bombardovanjem egipatskih aerodroma, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska su počele napad na Egipat, tokom Suecke krize.


Na predlog Jugoslavije, Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila rezoluciju kojom je traženo da Velika Britanija, Francuska i Izrael odmah obustave oružane akcije, povuku se sa teritorije Egipta i omoguće otvaranje Sueckog kanala.


Mađarska vlada je odbacila članstvo u Varšavskom paktu i zatražila pomoć Ujedinjenih nacija zbog napada sovjetskih trupa; SSSR je stavio veto u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija na zahtev zapadnih sila da se razmotri kriza u Mađarskoj.


Velika Britanija i Francuska prihvatile su prekid vatre na Bliskom istoku, uz uslov da u područje Sueckog kanala budu poslate mirovne snage Ujedinjenih nacija.


Sovjetske trupe su ugušile pobunu u Mađarskoj, a za novog premijera postavljen je Janoš Kadar. Dotadašnji premijer Imre Nađ sa još nekoliko saradnika sklonio se u jugoslovensku ambasadu u Budimpešti. Uprkos garancija novih vlasti da neće progoniti političke zatvorenike, Nađ je posle napuštanja ambasade 22. novembra uhapšen i nakon montiranog procesa pogubljen u junu 1958.


Britanski padobranci su izveli desant na Port Said tokom britansko-francusko-izraelske agresije na Egipat; Sovjetski Savez je zapretio da će upotrebiti rakete ukoliko Francuzi i Englezi ne prihvate prekid vatre.


Generalna skupština Ujedinjenih nacija izglasala rezoluciju kojom je naloženo Velikoj Britaniji, Francuskoj i Izraelu da povuku trupe iz Egipta.


Jean-Paul Sartre, francuski filozof i književnik, odrekao se komunizma nakon upada Sovjeta u Mađarsku.



Beogradsko pozorište „Atelje 212" je u adaptiranom delu zgrade „Borbe“ izvelo prvu predstavu, „Fausta“ Johana Volfganga Getea.



Fidel Castro, s manjom grupom kubanskih revolucionara, iskrcao se na Kubu i počeo borbu koja je okončana rušenjem diktatorskog Batistinog režima.


Poslednji britanski i francuski vojnici napustili egipatski lučki grad Port Said po završetku Sueckog rata.
