
Rođen Injaki Urdangarin (šp. Iñaki Urdangarin), punim imenom Injaki Urdangarin i Libart (šp. Iñaki Urdangarín y Liebaert), vojvoda od Palma de Majorke i španski rukometaš.



Rođena Dragana Mirković, srpska folk pjevačica i mnogi je smatraju najvećom zvijezdom '90-ih i jednom od najvećih srpskih zvijezda ikada.


Mornarica Severne Koreje u teritorijalnim vodama zarobila američki špijunski brod „Pueblo“. Posada broda puštena na slobodu u decembru.


U Vijetnamskom ratu počela jednomesečna ofanziva nazvana „Tet“, pod komandom severnovijetnamskog generala Vo Ngujen Đapa, tokom koje su severnovijetnamske trupe i južnovijetnamski gerilci napali Sajgon i više od 100 drugih mesta u Južnom Vijetnamu.


Premijeri svih 10 kanadskih provincija odobrili nacrt Ustava prema kojem je status francuskog jezika u celoj Kanadi izjednačen s engleskim.


U SFRJ donosi se zakon o Opštenarodnoj odbrani i društvenoj samozaštiti (ONO i DSZ) čime se formira i Teritorijalna odbrana.



Rođena Džeri Lin Rajan (engl. Jeri Lynn Ryan) je američka glumica. Najpoznatiju ulogu je ostvarila kao Sedam od Devet u TV seriji Zvezdane staze: Vojadžer.


Južnokorejski vojnici su ubili 135 nenaoružanih stanovnika sela Ha Maj u južnovijetnamskoj pokrajini Kvang Nam.


Ispred američke ambasade u Londonu izbio je sukog između policije i demonstranata koji su protestovali protiv Vijetnamskog rata. Uhapšeno je 300 demonstranata, a 90 policajaca je povređeno.



U avionskoj nesreći, u eksperimentalnom letu u blizini Moskve poginuo ruski kosmonaut Jurij Aleksejevič Gagarin (rus. Юрий Алексеевич Гагарин), prvi čovek koji je u aprilu 1961. vasionskim brodom "Vastok" obleteo Zemlju.


U Memfisu, u američkoj saveznoj državi Tenesi ubijen Martin Luther King, borac za građanska prava i mir.



Ubijen Martin Luther King, američki teolog, borac za ljudska prava i dobitnik Nobelove nagrade za mir.


Američki predsednik Lindon Džonson je potpisao Zakon o građanskim pravima iz 1968. kojim je zabranjena rasna diskriminacija u prodaji, iznamljivanju stanova.


Dva sovjetska satelita bez ljudske posade, „Kosmos 212” i „Kosmos 213”, automatski se spojila dok su kružila u Zemljinoj orbiti.


Žestokim sukobima s policijom u Parizu počele studentske demonstracije i štrajkovi zbog oklevanja vlasti da sprovede reforme univerziteta. Studentski protesti ubrzo zahvatili i druge evropske zemlje, a protest prerastao u revolt protiv građanskog društva.


Rođena Trejsi Lords (engl. Traci Lords), pravo ime Nora Luiz Kuzma (engl. Nora Louise Kuzma), američka glumica, producent, reditelj, pisac i pjevačica.


U nastojanju da okonča žestoke sukobe studenata s policijom premijer Francuske Žorž Pompidu učinio ustupke studentima.


U Parizu počeli zvanični pregovori predstavnika Severnog Vijetnama i SAD o okončanju rata u Vijetnamu.


Komunistička vlada u Čehoslovačkoj na čelu sa Aleksandrom Dubčekom objavila početak širokih društvenih reformi, poznatih kao „Praško proleće“.


Tokom studentskih demonstracija u Francuskoj predsednik Šarl de Gol predložio referendum. Pobunjeni studenti zapalili Parisku berzu.


Rođen Frederik Andre Henrik Kristijan, prestolonaslednik Danske (dan. Kronprins Frederik André Henrik Christian), danski prijestolonasljednik.


Umro Kes van Dongen (Cornelius Theodoriks Maria van Dongen), francuski slikar holandskog podrijekla.



U Beogradu, a potom i u drugim univerzitetskim centrima u Jugoslaviji, počele su studentske demonstracije, prve u komunističkoj Jugoslaviji. Protest protiv privilegija komunističkih funkcionera, nezaposlenosti i ugrožavanja osnovnih demokratskih prava prekinut je posle sedam dana nakon što se studentima preko TV Beograd obratio predsednik SFRJ Josip Broz Tito, koji je podržao studente i obećao im brže rešavanje društvenih problema.


Palestinac Sirhan Sirhan u atentatu u Los Anđelesu smrtno ranio američkog senatora Roberta Kenedija, mlađeg brata predsednika Džona Kenedija, koji je takođe ubijen u atentatu, 1963. u Dalasu. Robert Kenedi je narednog dana podlegao ranama.


Umro Salvatore Kvazimodo (ital. Salvatore Quasimodo), italijanski pesnik, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1959. ("Vode i zemlje", "Dati i imati", "Miris eukaliptusa", "Život nije san").


Britanski Dom lordova odbacio odluku laburističke vlade o sankcijama protiv režima bele manjine u Rodeziji.


Na liniji Moskva-Njujork uspostavljen prvi direktni putnički avio-saobraćaj između SAD i SSSR. Letove su počeli obavljati avioni kompanija Aeroflot i Pan Amerika.


U Iraku je oborena vlada Abdula Arefa, a na vlast je došlo Baath partije. Predsednik republike, a kasnije i vlade postao je general Ahmed Hasan al-Bakr.



Umro Oto Han (njem. Otto Hahn), njemački hemičar i nuklearni fizičar. Dobitnik Nobelove nagrade za hemiju 1944.


Invazija 200.000 vojnika Varšavskog pakta i 5.000 tenkova na Čehoslovačku s ciljem gušenja "praškog proljeća".



Trupe članica Varšavskog pakta, izuzev Rumunije, okupirale Čehoslovačku. Oko 200.000 vojnika zauzelo sve značajne punktove u zemlji. Time ugušeno "Praško proleće", pokušaj Komunističke partije ČSR sa Aleksandrom Dubčekom na čelu da reformiše sistem. Tom okupacijom ustoličen princip "ograničenog suvereniteta" istočnoevropskih komunističkih zemalja.



Francuska je izvela prvu probu hidrogenske bombe u južnom Pacifiku i postala peta nuklearna sila u svetu.


Afrička kraljevina Ngvani (Svazilend) stekla je nezavisnost od Velike Britanije, čiji je posed bila od 1881.


Čovjek je prvi puta pretrčao 200 m za manje od 20 sekundi - 19,92 sec: John Carlos, USA, američke kvalifikacije za Olimpijske igre 1968, u Echo Summitu, USA.


Portugalskog diktatora Antonija de Oliviere Salazara, koji je vladao od 1933. godine, naslijedio je Marcelo Jose das Veves Alves Caetano.


Portugalski diktator Antonio de Oliveira Salazar, koji je 1932. zaveo autoritarni režim u Portugalu, povukao se sa mesta premijera nakon moždanog udara.



Rođen Mika Pauli Hekinen (fin. Mika Pauli Häkkinen), finski vozač i dvostruki svjetski prvak u Formuli 1.


Predsednik Perua Fernando Belaunde Teri oboren sa vlasti u vojnom udaru Nacionalne revolucionarne hunte koju je predvodio general Huan Velasko Alvarado. Po dolasku na vlast vojna hunta nacionalizovala petrolejske izvore i počela da sprovodi sveobuhvatnu agrarnu reformu.


Predvođena pukovnikom Omarom Torihosom Ererom, Nacionalna garda Paname oborila je proameričkog predsednika Arnulfa Arijasa Madrida.


Afrička država Ekvatorijalna Gvineja stekla je nezavisnost posle 190 godina španske kolonijalne uprave.



Rođen Hju Majkl Džekman (engl. Hugh Michael Jackman), australijski filmski i televizijski glumac, pjevač, plesač i glumac u mjuziklima.


Čovjek je prvi puta pretrčao 100 m za manje od 10 sekundi - 9,95 s. Jim Hines, USA, pobjeda u finalu Olimpijskih igara u Mexico cityiu.


Čovjek je prvi puta pretrčao 400 m za manje od 44 sekunde - 43,86s. Lee Ewans, USA, pobjeda u finalu Olimpijskih igara u Mexico cityiu.



Rođen Vlado Šola, hrvatski rukometni golman, trener i osvajač zlata na Olimpijskim igrama u Ateni 2004.


Predsednik Perua Fernando Belaunde Teri oboren je u vojnom udaru levičarske Nacionalne revolucionarne hunte koju je predvodio general Huan Velasko Alvarado.


Pripadnici jugoslovenske vojske i policije ugušili masovne demonstracije Albanaca na Kosovu i Metohiji na kojima je zahtevano da ta pokrajina Srbije dobije status republike. Demonstracije održane na Dan zastave, državnog praznika Albanije.



Rođena Lusi Aleksis Lu (engl. Lucy Alexis Liu, trad. kin. 劉玉玲, pin. Liú Yùlíng), američka glumica.


Lansirana je misije Apolo 8 iz svemirskog centra Kenedi, koja je odvela svoju posadu po prvi put u Mesečevu orbitu.


Severna Koreja, posle 11 meseci zarobljeništva, oslobodila 82 člana posade američkog špijunskog broda "Pueblo".


U Saveznoj narodnoj skupštini usvojeni su amandmani na Ustav SFR Jugoslavije, kojima se širi autonomija pokrajina i one dobijaju status sličan republikama. Pokrajine su dobile pokrajinski Ustavni zakon, čime je otvoren put gotovo potpuno samostalnoj zakonskoj, izvršnoj i sudskoj vlasti. Pokrajini Kosovo i Metohija uveden je naziv Kosovo.
