-
Rođen Injaki Urdangarin (šp. Iñaki Urdangarin), punim imenom Injaki Urdangarin i Libart (šp. Iñaki Urdangarín y Liebaert), vojvoda od Palma de Majorke i španski rukometaš.
-
Rođena Dragana Mirković, srpska folk pjevačica i mnogi je smatraju najvećom zvijezdom '90-ih i jednom od najvećih srpskih zvijezda ikada.
-
Mornarica Severne Koreje u teritorijalnim vodama zarobila američki špijunski brod „Pueblo“. Posada broda puštena na slobodu u decembru.
-
U Vijetnamskom ratu počela jednomesečna ofanziva nazvana „Tet“, pod komandom severnovijetnamskog generala Vo Ngujen Đapa, tokom koje su severnovijetnamske trupe i južnovijetnamski gerilci napali Sajgon i više od 100 drugih mesta u Južnom Vijetnamu.
-
Premijeri svih 10 kanadskih provincija odobrili nacrt Ustava prema kojem je status francuskog jezika u celoj Kanadi izjednačen s engleskim.
-
U SFRJ donosi se zakon o Opštenarodnoj odbrani i društvenoj samozaštiti (ONO i DSZ) čime se formira i Teritorijalna odbrana.
-
Rođena Džeri Lin Rajan (engl. Jeri Lynn Ryan) je američka glumica. Najpoznatiju ulogu je ostvarila kao Sedam od Devet u TV seriji Zvezdane staze: Vojadžer.
-
Južnokorejski vojnici su ubili 135 nenaoružanih stanovnika sela Ha Maj u južnovijetnamskoj pokrajini Kvang Nam.
-
Ispred američke ambasade u Londonu izbio je sukog između policije i demonstranata koji su protestovali protiv Vijetnamskog rata. Uhapšeno je 300 demonstranata, a 90 policajaca je povređeno.
-
U avionskoj nesreći, u eksperimentalnom letu u blizini Moskve poginuo ruski kosmonaut Jurij Aleksejevič Gagarin (rus. Юрий Алексеевич Гагарин), prvi čovek koji je u aprilu 1961. vasionskim brodom "Vastok" obleteo Zemlju.
-
U Memfisu, u američkoj saveznoj državi Tenesi ubijen Martin Luther King, borac za građanska prava i mir.
-
Ubijen Martin Luther King, američki teolog, borac za ljudska prava i dobitnik Nobelove nagrade za mir.
-
Američki predsednik Lindon Džonson je potpisao Zakon o građanskim pravima iz 1968. kojim je zabranjena rasna diskriminacija u prodaji, iznamljivanju stanova.
-
Dva sovjetska satelita bez ljudske posade, „Kosmos 212” i „Kosmos 213”, automatski se spojila dok su kružila u Zemljinoj orbiti.
-
Žestokim sukobima s policijom u Parizu počele studentske demonstracije i štrajkovi zbog oklevanja vlasti da sprovede reforme univerziteta. Studentski protesti ubrzo zahvatili i druge evropske zemlje, a protest prerastao u revolt protiv građanskog društva.
-
Rođena Trejsi Lords (engl. Traci Lords), pravo ime Nora Luiz Kuzma (engl. Nora Louise Kuzma), američka glumica, producent, reditelj, pisac i pjevačica.
-
U nastojanju da okonča žestoke sukobe studenata s policijom premijer Francuske Žorž Pompidu učinio ustupke studentima.
-
U Parizu počeli zvanični pregovori predstavnika Severnog Vijetnama i SAD o okončanju rata u Vijetnamu.
-
Komunistička vlada u Čehoslovačkoj na čelu sa Aleksandrom Dubčekom objavila početak širokih društvenih reformi, poznatih kao „Praško proleće“.
-
Tokom studentskih demonstracija u Francuskoj predsednik Šarl de Gol predložio referendum. Pobunjeni studenti zapalili Parisku berzu.
-
Rođen Frederik Andre Henrik Kristijan, prestolonaslednik Danske (dan. Kronprins Frederik André Henrik Christian), danski prijestolonasljednik.
-
Umro Kes van Dongen (Cornelius Theodoriks Maria van Dongen), francuski slikar holandskog podrijekla.
-
U Beogradu, a potom i u drugim univerzitetskim centrima u Jugoslaviji, počele su studentske demonstracije, prve u komunističkoj Jugoslaviji. Protest protiv privilegija komunističkih funkcionera, nezaposlenosti i ugrožavanja osnovnih demokratskih prava prekinut je posle sedam dana nakon što se studentima preko TV Beograd obratio predsednik SFRJ Josip Broz Tito, koji je podržao studente i obećao im brže rešavanje društvenih problema.
-
Palestinac Sirhan Sirhan u atentatu u Los Anđelesu smrtno ranio američkog senatora Roberta Kenedija, mlađeg brata predsednika Džona Kenedija, koji je takođe ubijen u atentatu, 1963. u Dalasu. Robert Kenedi je narednog dana podlegao ranama.
-
Umro Salvatore Kvazimodo (ital. Salvatore Quasimodo), italijanski pesnik, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1959. ("Vode i zemlje", "Dati i imati", "Miris eukaliptusa", "Život nije san").
-
Britanski Dom lordova odbacio odluku laburističke vlade o sankcijama protiv režima bele manjine u Rodeziji.
-
Na liniji Moskva-Njujork uspostavljen prvi direktni putnički avio-saobraćaj između SAD i SSSR. Letove su počeli obavljati avioni kompanija Aeroflot i Pan Amerika.
-
U Iraku je oborena vlada Abdula Arefa, a na vlast je došlo Baath partije. Predsednik republike, a kasnije i vlade postao je general Ahmed Hasan al-Bakr.
-
Umro Oto Han (njem. Otto Hahn), njemački hemičar i nuklearni fizičar. Dobitnik Nobelove nagrade za hemiju 1944.
-
Invazija 200.000 vojnika Varšavskog pakta i 5.000 tenkova na Čehoslovačku s ciljem gušenja "praškog proljeća".
-
Trupe članica Varšavskog pakta, izuzev Rumunije, okupirale Čehoslovačku. Oko 200.000 vojnika zauzelo sve značajne punktove u zemlji. Time ugušeno "Praško proleće", pokušaj Komunističke partije ČSR sa Aleksandrom Dubčekom na čelu da reformiše sistem. Tom okupacijom ustoličen princip "ograničenog suvereniteta" istočnoevropskih komunističkih zemalja.
-
Francuska je izvela prvu probu hidrogenske bombe u južnom Pacifiku i postala peta nuklearna sila u svetu.
-
Afrička kraljevina Ngvani (Svazilend) stekla je nezavisnost od Velike Britanije, čiji je posed bila od 1881.
-
Čovjek je prvi puta pretrčao 200 m za manje od 20 sekundi - 19,92 sec: John Carlos, USA, američke kvalifikacije za Olimpijske igre 1968, u Echo Summitu, USA.
-
Portugalskog diktatora Antonija de Oliviere Salazara, koji je vladao od 1933. godine, naslijedio je Marcelo Jose das Veves Alves Caetano.
-
Portugalski diktator Antonio de Oliveira Salazar, koji je 1932. zaveo autoritarni režim u Portugalu, povukao se sa mesta premijera nakon moždanog udara.
-
Rođen Mika Pauli Hekinen (fin. Mika Pauli Häkkinen), finski vozač i dvostruki svjetski prvak u Formuli 1.
-
Predsednik Perua Fernando Belaunde Teri oboren sa vlasti u vojnom udaru Nacionalne revolucionarne hunte koju je predvodio general Huan Velasko Alvarado. Po dolasku na vlast vojna hunta nacionalizovala petrolejske izvore i počela da sprovodi sveobuhvatnu agrarnu reformu.
-
Predvođena pukovnikom Omarom Torihosom Ererom, Nacionalna garda Paname oborila je proameričkog predsednika Arnulfa Arijasa Madrida.
-
Afrička država Ekvatorijalna Gvineja stekla je nezavisnost posle 190 godina španske kolonijalne uprave.
-
Rođen Hju Majkl Džekman (engl. Hugh Michael Jackman), australijski filmski i televizijski glumac, pjevač, plesač i glumac u mjuziklima.
-
Čovjek je prvi puta pretrčao 100 m za manje od 10 sekundi - 9,95 s. Jim Hines, USA, pobjeda u finalu Olimpijskih igara u Mexico cityiu.
-
Čovjek je prvi puta pretrčao 400 m za manje od 44 sekunde - 43,86s. Lee Ewans, USA, pobjeda u finalu Olimpijskih igara u Mexico cityiu.
-
Rođen Vlado Šola, hrvatski rukometni golman, trener i osvajač zlata na Olimpijskim igrama u Ateni 2004.
-
Predsednik Perua Fernando Belaunde Teri oboren je u vojnom udaru levičarske Nacionalne revolucionarne hunte koju je predvodio general Huan Velasko Alvarado.
-
Pripadnici jugoslovenske vojske i policije ugušili masovne demonstracije Albanaca na Kosovu i Metohiji na kojima je zahtevano da ta pokrajina Srbije dobije status republike. Demonstracije održane na Dan zastave, državnog praznika Albanije.
-
Rođena Lusi Aleksis Lu (engl. Lucy Alexis Liu, trad. kin. 劉玉玲, pin. Liú Yùlíng), američka glumica.
-
Lansirana je misije Apolo 8 iz svemirskog centra Kenedi, koja je odvela svoju posadu po prvi put u Mesečevu orbitu.
-
Severna Koreja, posle 11 meseci zarobljeništva, oslobodila 82 člana posade američkog špijunskog broda "Pueblo".
-
U Saveznoj narodnoj skupštini usvojeni su amandmani na Ustav SFR Jugoslavije, kojima se širi autonomija pokrajina i one dobijaju status sličan republikama. Pokrajine su dobile pokrajinski Ustavni zakon, čime je otvoren put gotovo potpuno samostalnoj zakonskoj, izvršnoj i sudskoj vlasti. Pokrajini Kosovo i Metohija uveden je naziv Kosovo.
-
Norveški državnik Trigve Li, prvi generalni sekretar Ujedinjenih nacija, od 1946. do 1952. Pre Drugog svjetskog rata bio sekretar Socijalističke partije Norveške i ministar pravosuđa, posle njemačke invazije na Norvešku 1940. šef diplomatije u izbjegličkoj vladi u Londonu.