-
Pokraden Muzej umetnosti u Montrealu. Odnete slike vredne dva miliona dolara, među kojima i jedna Rembrantova, vredna milion dolara.
-
Američki i severnovijetnamski pregovarači Henri Kisindžer i Le Duk To obnovili su u Parizu pregovore o okončanju Vijetnamskog rata.
-
Rođen Šon Pol Frensis Enrike (engl. Sean Paul Francis Henrique), jamaikanski rapper i pjevač reggea.
-
Premijer Izraela Golda Meir u Vatikanu razgovarala s papom Pavlom VI, koji je tom prilikom rekao da podržava međunarodni status Jerusalima. To je bio prvi susret jednog predsednika Vlade jevrejske države s poglavarem rimokatoličke crkve.
-
Američki predsednik Ričard Nikson je suspendovao sve ofanzivne akcije protiv Severnog Vijetnama navodeći kao razlog napredak u mirovnim pregovorima.
-
U Konakriju ubijen Amilkar Lopez de Kosta Kabral (port. Amílcar Lopes da Costa Cabral), poznat i pod ratnim imenom Abel Džasi, jedan od vođa borbe protiv portugalskog kolonijalizma u zapadnoj Africi, osnivač i generalni sekretar Afričke partije za nezavisnost Gvineje Bisao i Zelenortskih ostrva.
-
U udesu jordanskog „boinga 707“ s muslimanskim hodočasnicima na povratku iz Meke, koji se u plamenu srušio na aerodromu u nigerijskom gradu Kano, poginulo 176 osoba.
-
Umro bivši predsednik SAD Lindon Bejnz Džonson. Potpredsednik od 1960, za vreme mandata Džona Kenedija, postao predsednik kada je Kenedi ubijen u Dalasu 1963, a ponovo izabran 1964. Tokom njegovog mandata došlo do eskalacije rata u Vijetnamu, što je u svetu i u SAD izazvalo oštre kritike njegove politike.
-
Potpisivanjem mirovnog ugovora u Parizu završen Vijetnamski rat i okončano vojno angažovanje SAD u toj zemlji. Glavni pregovarači, državni sekretar SAD Henri Kisindžer i severnovijetnamski ministar Le Duk To, dobili iste godine Nobelovu nagradu za mir.
-
Rođena Porša Li Džejms Dedženeres (engl. Portia Lee James DeGeneres), rođena kao Amanda Li Rodžers (engl. Amanda Lee Rogers), australijsko-američka je glumica.
-
Umro Dickinson W. Richards, američki ljekar i fiziolog, dobitnik Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu 1956.
-
U eksploziji automobila-bombe, koju su podmetnuli pripadnici IRA-e ispred zgrade glavnog londonskog suda i sedišta Skotland jarda u Londonu, poginula jedna osoba, ranjeno 238.
-
Kambodžanski vazduhoplovni oficir je ukradenim avionom bombardovao predsedničku palatu u Pnom Penu. Predsednik Lon Nol je ostao živ, ali je poginulo najmanje 20 ljudi.
-
Umro Noel Kauard (engl. Sir Noël Peirce Coward), engleski književnik, glumac, pjevač, kompozitor, filmski scenarist i zabavljač.
-
Američki glumac Marlon Brando odbio da primi "Oskara" za glavnu ulogu u filmu "Kum", a na ceremoniju za dodelu nagrade poslao indijansku glumicu Sačin Litlfeder da opiše patnje američkih Indijanaca.
-
Povlačenjem poslednjih američkih trupa i oslobađanjem zarobljenika formalno završeno vojno angažovanje SAD u Vijetnamskom ratu.
-
Otvoren Svetski trgovinski centar u Njujorku, koji je sa 110 spratova u tom momentu bio najviša zgrada na svetu.
-
U Beogradu otvorena nova zgrada Narodne biblioteke Srbije. Stara zgrada izgorela u požaru 6. aprila 1941, kada su Nemci bombardovali Beograd.
-
Izraelski komandosi upali su u Bejrut i ubili trojicu lidera PLO, a jednog teško ranili. Premijer Libana Saeb Salam podneo je ostavku.
-
Nacistički lider Martin Borman zvanično proglašen mrtvim i skinut sa liste traženih ratnih zločinaca u Nemačkoj.
-
Rođen Migel Anhel Falaska Fernandez (šp. Miguel Ángel Falasca Fernández), španski odbojkaški reprezentativac.
-
Predsednik SAD Ričard Nikson prihvatio je odgovornost za prisluškivanje stranačkih protivnika u Votergejtu 1972, što je dovelo do njegove ostavke u avgustu 1974. godine.
-
U Južnoj Dakoti, u SAD, okončana je pobuna Indijanaca koji su 10 nedelja u opsadi držali malo prerijsko naselje.
-
Uspostavljeni diplomatski odnosi Savezne Republike Nemačke i Demokratske Republike Nemačke, čime je okončano razdoblje nepriznavanja DR Nemačke kao suverene države.
-
Specijalni komitet američkog Senata počeo istragu o aferi Votergejt u kojoj su pristalice republikanske stranke bile optužene da su pred predsedničke izbore 1972. radi špijunaže provalile u sedište Demokratske stranke. Administracija tadašnjeg predsednika SAD Ričarda Niksona optužena je da ometa istragu, pa je pokrenut postupak za opoziv predsednika.
-
Zapadna Nemačka i Čehoslovačka postigle su dogovor o normalizaciji odnosa, nakon 32-godišnjeg prekida.
-
Sovjetski supersonični avion "Tupoljev 144" srušio se u blizini Pariza tokom vazduhoplovne izložbe. Poginulo je svih šest članova posade i sedam francuskih seljaka.
-
Kancelar Zapadne Nemačke Vili Brant doputovao je u Izrael, u prvu posetu jednog zapadnonemačkog lidera ovoj zemlji.
-
Umro Georgij Vladimirovič Vernadski (rus. Гео́ргий Влади́мирович Верна́дский, engl. George Vernadsky), ruski istoričar.
-
Najstariji svetski državnik Emon de Valera dao je u 90. godini ostavku na funkciju predsednika Irske, na kojoj je bio od 1959.
-
U Ruandi izvršen vojni udar. Svrgnut predsjednik Grégoire Kayibanda , a na vlast dolazi general-bojnik Júvenal Habyarimana.
-
Bahami su stekla nezavisnost u okviru Britanskog Komonvelta, posle 190 godina britanske kolonijalne vladavine.
-
U Avganistanu je proglašena republika nakon vojnog udara kojim je prekinuta četrdesetogodišnja vladavina kralja Mohameda Zahir Šaha. Predsednik je postao bivši premijer Sardar Muhamad Daud Kan.
-
Umro Li Jun-fan (kin. 李振藩, pin. Lee Jun-fan), poznatiji kao Brus Li, hongkonški i američki glumac, reditelj, majstor borilačkih vještina, filozof i osnivač borilačke vještine džitkundo.
-
Uprkos protestima svetskog javnog mnjenja Francuska počela seriju nuklearnih proba u južnom Pacifiku.
-
Rođena Monika Levinski (engl. Monica Lewinsky), američka predsjednička praktikantica u Bijeloj kući.
-
Grci se na referendumu, koji je raspisala vojna hunta, izjasnili za ukidanje monarhije, a vođa vojne hunte, pukovnik Jorgos Papadopulos, postao predsednik Grčke.
-
Umro američki mikrobiolog porijeklom iz Ukrajine Selman Ejbraham Vaksman (engl. Selman Abraham Waksman), dobitnik Nobelove nagrade za medicinu 1952. za pronalazak streptomicina.
-
Rođena Mete-Marit, krunska princeza Norveške (norv. Kronprinsesse Mette-Marit av Norge), norveška princeza.
-
Pljačkaš banke u Stokholmu uzeo je četvoro ljudi za taoce. Tokom šest dramatičnih dana između pljačkaša i zarobljenika razvilo se prijateljstvo koje je kasnije opisano i analizirano kao "Stokholmski sindrom".
-
Umro Džon Ronald Ruel Tolkin (engl. John Ronald Reuel Tolkien), profesor anglosaksonskog jezika na Oksfordskom univerzitetu u periodu od 1925. do 1945. godine, kao i profesor engleskog jezika i književnosti, takođe na Oksfordu, od 1945. do 1959. godine. Bavio se pisanjem epske fantastike, fantastike uopšte i poezije tokom cijelog života, i kroz njih je doživio međunarodnu slavu.
-
U Čileu desno orijentirana hunta pod vodstvom Augusta Pinocheta Ugarta (i uz pomoć SAD) izvodi državni udar u kome je svrgnuta socijalistička vlada predsjednika Salvadora Allendea.
-
Generalna skupština UN aklamacijom je primila u članstvo obe nemačke države - Istočnu i Zapadnu Nemačku; u članstvo UN primljeni su i Bahami.
-
Jugoslavija je prekinula diplomatske odnose sa Čileom, deset dana posle puča generala Augusta Pinočea, u kojem je ubijen predsednik Salvador Aljende.
-
Huan Peron izabran je treći put za predsednika Argentine. Njegova žena Izabela postala je potpredsednik.
-
Umro Pablo Neruda, pravo ime Neftali Rikardo Rejes (šp. Pablo Neruda), čileanski književnik i dobitnik Nobelove nagrade za književnost.
-
Američki vasionski brod „Skajlab 2“ spustio se u Pacifik s tri člana posade, koja su provela 59 dana u orbiti oko Zemlje.
-
Jomkipurski rat: Napadom Egipta i Sirije na izraelske položaje na istočnoj obali Sueca i na Golanskoj visoravni počeo četvrti vojni sukob Izraela i Arapa, okončan 22. oktobra rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o prekidu vatre.
-
Rođen Nelson de Hezus Silva (port. Nélson de Jesus Silva), poznazat kao Dida, brazilski fudbalski golman.
-
U Tajlandu vlada Tanoma Kitikačorna primorana da podnese ostavku pošto je armija odbacila njegov zahtev da silom uguši studentske demonstracije.
-
Državni sekretar SAD Henri Kisindžer i severnovijetnamski političar Le Duk To dobili Nobelovu nagradu za mir za uspešno okončane mirovne pregovore. Le Duk To odbio da primi nagradu.
-
Arapski proizvođači nafte povećali cene i smanjili proizvodnju nafte kao odgovor na podršku SAD Izraelu u arapsko-izraelskom sukobu. To je izazvalo jednu od najtežih ekonomskih kriza posle Drugog svetskog rata u razvijenim zapadnim zemljama.
-
Severnovijetnamski mirovni pregovarač Le Duk To odbio Nobelovu nagradu za mir uz obrazloženje da u njegovoj zemlji još nema mira.
-
SAD i Egipat uspostavili pune diplomatske odnose prekinute poslije Šestodnevnog rata 1967, u kojem je izraelska armija porazila egipatske snage i zauzela Sinaj, područje Gaze i Golansku visoravan u Siriji.
-
Afera Watergate: predsjednik Richard Nixon je pred 400 Associated novinara izjavio "Nisam lopov.".
-
U Grčkoj je zbačen vojni diktator pukovnik Georgios Papadopoulos i vlast je preuzela nova vojna hunta generala Phaidona Gizikisa.
-
Rođena Tinka Milinović, bosanskohercegovačka operna i pop pjevačica, TV zvijezda i personality, predstavnica Švicarske na Eurosongu 2006. u Atini, magistar opere i solo pjevanja.
-
Rođen Rajan Džozef Gigs (engl. Ryan Joseph Giggs), rođen kao Rajan Džozef Vilson (engl. Ryan Joseph Wilson), velški fudbaler.
-
Zapadnonemački kancelar Vili Brant i čehoslovački premijer Lubomir Štrougal potpisali ugovor kojim je formalno poništen Minhenski pakt iz 1938, kojim su Velika Britanija i Francuska prepustile nacističkoj Nemačkoj oblast Sudeta u Čehoslovačkoj.
-
Arapski ekstremisti ubili 32 osobe na aerodromu u Rimu, kada su bacili bombu na avion kompanije "Pan Ameriken" i iz mitraljeza izrešetali zgradu terminala.
-
U Ženevi otvorena prva mirovna konferencija posvećena Izraelu i njegovim arapskim susedima. U radu konferencije učestovali Jordan, Izrael, Egipat, SAD, SSSR i Ujedinjene nacije.
-
Rođen Zach Blair, američki pjevač, kompozitor i gitarist (Hagfish, Gwar, Rise Against i Only Crime).
-
Filipinski diktator Ferdinand Markos nastavio da vlada po okončanju drugog predsedničkog mandata, iako po Ustavu nije mogao ponovo da bude biran. Na osnovu vanrednog stanja koje je zaveo 1972. vladao dekretima dok u pobuni 1986. nije zbačen sa vlasti.