-
Džordž H. V. Buš postaje prvi Predsednik Sjedinjenih Američkih Država koji se obratio Australijskom parlamentu.
-
Predsednici Srbije i Hrvatske, Slobodan Milošević i Franjo Tuđman, prihvatili su Sporazum o planu mirovnih operacija u Jugoslaviji, Vensov plan, kojim je prediviđena demilitarizacija zona u Hrvatskoj zahvaćenih ratom, povlačenje Jugoslovenske narodne armije iz tih oblasti i stavljanje tih zona pod zaštitu UN; vojni komandanti u Hrvatskoj prihvatili su prekid vatre radi raspoređivanja 10.000 pripadnika mirovnih snaga UN.
-
Avion Jugoslovenske narodne armije oborio je kod Novog Marofa u Hrvatskoj helikopter s posmatračima Evropske Zajednice. Poginulo je svih pet ljudi u helikopteru. Helikopter nije imao dozvolu za prelet.
-
Reagujući na odluku bosanskohercegovačke vlade da zatraže priznanje suverene Bosne i Hercegovine od Evropske zajednice, Srpski političari su proglasili Republiku srpskog naroda u BiH i saopštili da je ta republika federalna jedinica Jugoslavije.
-
Vlada Alžira dan posle ostavke šefa države Bendžedida Šadlija odložila drugu rundu parlamentarnih izbora, obrazloživši to „nemogućnošću nastavljanja izbornog procesa“. Na izborima vodio islamski Front nacionalnog spasa. Islamisti se prihvatili oružja i u narednim godinama ubijeno više desetina hiljada Alžiraca.
-
Službeni El Salvador i vođe pobunjenika potpisali mirovni sporazum u Meksiku, kojim je nakon 12 godina i 75.000 mrtvih završen građanski rat.
-
Hrvatski veslački savez primljen je u Međunarodnu veslačku federaciju. Veslanje je prvi sport u neovisnoj Hrvatskoj koji je primljen u odgovarajuću međunarodnu organizaciju.
-
Barkasa Hrvatske ratne mornarice naletjela na minu tijekom razminiranja pristupa ratnoj luci Lora. Poginuli su Darko Jurišin i Nikola Prleta.
-
Predsednici SAD i Rusije Džordž H. V. Buš i Boris Jeljcin potpisali, u Kemp Dejvidu, deklaraciju o prestanku neprijateljstava dve zemlje, čime je formalno završen Hladni rat.
-
Hugo Chávez predvodio pokušaj preuzimanja vlasti u Venecueli vojnim udarom. Poginulo je nekoliko stotina ljudi, puč je propao, a Chávez je zatvoren.
-
Preletom Danijela Borovića iz JNA Hrvatsko ratno zrakoplovstvo je dobilo na raspolaganje prvi nadzvučni borbeni avion: MIG-21bis.
-
Rođen Nejmar da Silva Santos Žunior (port. Neymar da Silva Santos Júnior), brazilski fudbalski reprezentativac.
-
Članice Europske zajednice u Maastrichtu, u Holandiji, potpisali Mastrihtski ugovor kojim je ta ekonomska zajednica od 1993. postala i političko-pravna unija, Europska unija.
-
Otvorene XVI. Zimske olimpijske igre u francuskom Albertvilleu na kojoj je po prvi put nastupila i neovisna Hrvatska, a zastavu je nosio Tomislav Čižmešija.
-
Zairske snage bezbednosti ubile 32 osobe kada su otvorile vatru na hiljade demonstranata koji su počeli mirne ulične proteste protiv režima predsednika Mobutua Sese Sekoa.
-
Generalni sekretar UN Butros Butros Gali preporučio je razmeštanje 13.000 pripadnika mirovnih snaga svetske organizacije na teritoriji bivše Jugoslavije.
-
U Južnoj i Severnoj Koreji stupili su na snagu sporazumi o zabrani nuklearnog oružja na korejskom poluostrvu.
-
Vijeće sigurnosti UN-a donijelo Rezoluciju 743 o upućivanju mirovnih snaga UN u SFRJ (UNPROFOR) s mandatom od 12 mjeseci. Komandni punkt 14.000 "plavih šljemova" smješten je u Sarajevu, glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
-
U Bosni i Hercegovini je održan referendum na kojem se većina stanovništva izjasnila za nezavisnu državu, što je značilo odvajanje od tadašnje SFR Jugoslavije. Bosanski Srbi su bojkotovali ovaj referendum, a napetost u kojoj je održan kulminirala je kada je ispred crkve u centru Sarajeva ubijen Srbin Nikola Gardović na svadbi svoga sina. U roku od nekoliko sati grad je blokiran barikadama koje su čuvali naoružani civili Srbi i Muslimani.
-
Bosna i Hercegovina stekla nezavisnost nakon odluke građana referendumom o samoopredjeljenju, na kome su Bosanski muslimani i Hrvati su na referendumu glasali za otcepljenje od Jugoslavije, a u Sarajevu su muslimani ispred srpske pravoslavne crkve pucali na srpske svatove, što je nagovestilo građanski rat u bivšoj BiH. Ubijen je otac mladoženje Nikola Gardović i ranjen sveštenik Radenko Miković, a ubice - koje vlast muslimanskog lidera Alije Izetbegovića nije ni pokušala da identifikuje i kazni - spalile su i srpsku zastavu.
-
U Crnoj Gori se na referendumu 63 odsto građana izjasnilo za zajedničku državu sa Srbijom - Saveznu Republiku Jugoslaviju. Čelnici najvećih političkih stranaka su tim povodom izjavili da narode Crne Gore i Srbije povezuju etničke, ekonomske, kulturne, istorijske i druge veze i da ih one upućuju na zajednički interes da žive u jednoj državi.
-
"Mikelanđelo", jedan od najopasnijih kompjuterskih virusa, napao je hiljade kompjutera širom svijeta.
-
Umro Menahem Begin (hebr. מְנַחֵם בֵּגִי), 6. izraelski premijer od maja 1977. i dobitnik Nobelove nagrade za mir.
-
Eksplozija automobila-bombe raznela je zgradu izraelske amabasade u Buenos Ajresu. Poginulo je 29 ljudi, a ranjeno 252.
-
Na referendumu u Južnoj Africi belci su nadmoćnom većinom podržali reforme za okončanje sistema aparthejda.
-
Krenulo sa radom BIG Radio, prva privatna radio stanica koja je osnovana na prostoru bivše Jugoslavije. Počeli su u Banja Luci, okupivši u to vrijeme brojnu ekipu entuzijasta i profesionalaca.
-
Na drugim višepartijskim izborima u Albaniji ubedljivo je pobedila Demokratska partija, čime je okončana vladavina komunista i njihovih naslednika.
-
Rođen Kajri Endru Irving (engl. Kyrie Andrew Irving), australsko-američki profesionalni košarkaški igrač.
-
Bivši bokserski šampion u "teškoj" kategoriji Majk Tajson osuđen na šest godina zatvora zbog silovanja.
-
Poslednje jedinice bivše Jugoslovenske narodne armije napustile su Bivšu Jugoslovensku Republiku Makedoniju.
-
Posetom predsednika Izraela Hercoga španskom kralju Huanu Karlosu obeležena 500. godišnjica progona Jevreja iz Španije.
-
Rat u Bosni i Hercegovini: U Bijeljini izbili ratni sukobi; paravojne formacije su vršile teror nad nesrpskim stanovništvom.
-
Pred kasarnom "Mostarski bataljon" eksplodirao kamion cisterna napunjena eksplozivom, što označava početak rata u Mostaru.
-
Predsjedništvo Republike BiH dalo saglasnost za mobilizaciju teritorijalne odbrane u općinama koje to žele, a radi stabiliziranja političko-bezbjednosne situacije na njihovim područjima.
-
Indija je preko svog ministra vanjskih poslova J. P. Khoslama najavila mogućnost da će priznati Hrvatsku.
-
Rat u Bosni i Hercegovini: JNA i bosanskosprske paravojne formacije vrše opći napad vatrom iz minobacača, topova i VBR-a u Bosanskom Brodu.
-
Na mostu Vrbanja snajperskim hicima ubijene Suada Dilberović i Olga Sučić, koje su među prvim žrtvama rata u BiH.
-
Dan pošto je Evropska zajednica priznala nezavisnost Bosne i Hercegovine, bosanski Srbi u Banjaluci proglasili nezavisnost Republike Srpske, a predstavnici bosanskih Srba u Predsedništvu BiH Biljana Plavšić i Nikola Koljević dali ostavke.
-
Republika Hrvacka odlukom predsjednika dr. Franje Tuđmana među prvima u svijetu priznala neovisnost, samostalnost i teritorijalni integritet Republike BiH
-
Posle genetskog testa otiska prstiju, nemački i izraelski izvori saopštili da je izvesno da je ratni zločinac iz Drugog svetskog rata Jozef Mengele umro u Brazilu 1979.
-
Palestinski lider Jaser Arafat nađen živ u Libijskoj pustinji 12 sati posle avionske nesreće u kojoj su poginula tri njegova saputnika.
-
Ujedinjene nacije uvele sankcije protiv Libije zbog njene umešanosti u podmetanje bombe u avion kompanije “Pan Ameriken”, koji je eksplodirao iznad Lokberija u Škotskoj 1988. i bombardovanja francuskog aviona iznad Nigera 1989.
-
U Bosanskoj Krupi je formiranja Patriotska liga i sa tim je počeo otpor agresiji na Bosansku Krupu.
-
U seriji ekspolozija u kanalizacionom sistemu u meksičkom gradu Gvadalahara poginulo oko 200 ljudi.
-
Gerilski lideri u Avganistanu dogovorili su se da Savet od 50 članova preuzme vlast posle rušenja komunističkog režima Nadžibulaha.
-
Po raspadu SFRJ, proglašena Savezna Republika Jugoslavija, zajednička država Srbije i Crne Gore na osnovu Ustava donetog istog dana od strane poslanika u Saveznom veću Skupštine SFRJ.
-
Zambijski vojni avion, u kojem su bili fudbalski reprezentativci te afričke zemlje, pao u Atlantski okean blizu Gabona. Poginulo svih 30 putnika.
-
Rusija i 12 bivših sovjetskih republika postale članice Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke.
-
Prokomunistička vlada u Kabulu predala vlast islamskim gerilcima, čime je okončan četrnaestogodišnji građanski rat u Avganistanu.
-
Rat u Bosni i Hercegovini: Jedinice Teritorijalne odbrane i policije Bosne i Hercegovine blokirale su kasarne Jugoslovenske narodne armije u Sarajevu.
-
Armija BiH u Sarajevu napale kolonu vozila JNA u Dobrovoljačkoj ulici koja se povlačila prema kasarni u Lukavici.
-
U napadima na Slavonski Brod i u eksplozijama topničkih ili minobacačkih granata ispaljenih iz Bosne i od bombi izbačenih iz zrakoplova koji su uzletjeli sa zračnih luka u Srbiji i Bosni, poginulo je 16 osoba, od toga šestero djece, ranjeno je 60 osoba, od toga 30 teško.
-
U SR Jugoslaviji je penzionisano 38 generala, među kojima i načelnik Generalštaba Blagoje Adžić. Novi šef GŠ postao je general-pukovnik Života Panić.
-
Zbog umešanosti jugoslovenske vojske u sukobe u BiH, ministri inostranih poslova Evropske zajednice doneli odluku da povuku ambasadore iz Beograda i tražili suspendovanje članstva Jugoslavije u OEBS-u.
-
Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini na zasedanju u Banjaluci donela odluku o formiranju Vojske Republike Srpske i osnivanju novinske agencije SRNA.
-
Glavnoj ulici u Beogradu, ulici Maršala Tita, posle 47 godina promenjen je naziv u Ulicu srpskih vladara.
-
Hiljade pristalica opozicije u Azerbejdžanu zauzelo je u Bakuu zgradu parlamenta i predsedničku palatu. Narednog dana s vlasti je zbačen predsednik Ajaz Mutalibov koji je potom izbegao u Moskvu.
-
Tokom povlačenja Jugoslovenske narodne armije iz BiH, u Tuzli je napadnut vojni konvoj i ubijeno najmanje 59 vojnika, a 44 ih je ranjeno.
-
Prilikom povlačenja JNA je digla u vazduh sa aktiviranjem minsko-eksplozivnih sredstava i uništila sa tim bihaćki aerodrom Željavu, koji je bio najveći vojni podzemni aerodrom za avione u Evropi i nekadašnja baza Jugoslavenske narodne armije. Aerodrom se je nalazio ispod planine Plješevice kod Bihaća, bio je u punoj funkciji od 1968. godine i jedan od najmodernijih vojnih aerodroma u bivšoj Jugoslaviji, bio je vrijedan oko šest milijardi američkih dolara.
-
Komesarijat Ujednijenih nacija za izbeglice saopštio da je iz SFRJ zbog rata izbeglo 1,3 miliona ljudi, što je stvorilo najveću izbegličku krizu u Evropi od Drugog svetskog rata.
-
Senat SAD doneo zakon kojim se SR Jugoslaviji uskraćuje svaka pomoć SAD zbog umešanosti u sukobe u republikama SFRJ.
-
Generalna skupština Ujedinjenih nacija u punopravno članstvo primila tri bivše jugoslovenske republike Sloveniju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. Istog dana u Sarajevu postignut sporazum predstavnika JNA i Predsedništva BiH o mirnom povlačenju vojnika i pitomaca, državljana Jugoslavije, iz vojnih kasarni u Sarajevu i Pazariću.
-
Kosovski Albanci održali prve paralelne opšte izbore. Vlasti u Srbiji izbore proglasile nelegalnim, ali ih nisu ometale.
-
Nakon granatiranja sa srpskih položaja, srušena i zapaljena džamija Magribija na Marindvoru u Sarajevu.
-
Savet bezbednosti UN usvojio rezoluciju 757 kojom su SR Jugoslaviji, zbog umešanosti u rat u Bosni, uvedene sankcije koje podrazumevaju potpunu ekonomsku blokadu i prekid svih naučnih, kulturnih i sportskih veza sa svetom.
-
U Beogradu ispred Jugoslovenskog dramskog pozorišta nekoliko stotina dramskih umjetnika jednosatnim ćutanjem izrazilo je protest protiv rata na tlu bivše Jugoslavije i saosjećanje sa svim žrtvama.
-
U organizaciji Centra za antiratnu akciju, održane su u Beogradu demonstracije više desetina hiljada građana, koji su nošenjem crnog flora dugog 1.300 metara izrazili svoje saućešće sa žrtvama rata u Bosni i Hercegovini.
-
Minirana je crkva Uspenja Presvete Bogorodice u Srpskoj Varoši u Derventi. Crkva je bila izgrađena u periodu 1851-1855. i preživjela je dva svjetska rata.
-
Jugoslovenska narodna armija napustila kasarnu „Maršal Tito“ u Sarajevu, čime je završeno povlačenje JNA iz Bosne i Hercegovine.
-
U organizaciji Udruženja kompozitora u Pionirskom parku u Beogradu, ispred zgrade Predsedništva Srbije, održan „Miting klečanja“, u znak protesta protiv ratne politike predsednika Srbije Slobodana Miloševića.
-
U Beogradu prvi put posle 45 godina održana litija za praznik Duhova na kojoj je učestvovalo oko 10.000 ljudi predvođenih patrijarhom srpskim Pavlom; u organizaciji Građanskog saveza Srbije nekoliko hiljada Beogradjana učestvovalo je na manifestaciji "Poslednje zvono" sa porukom režimu Slobodana Miloševića da je njegovo vreme isteklo.
-
Srpski književnik Dobrica Ćosić izabran za prvog predsednika SR Jugoslavije. Za prvog premijera novoformirane države prethodnog dana izabran je američki biznismen srpskog porekla Milan Panić.
-
Parlament Japana, prvi put od Drugog svetskog rata, odobrio angažovanje japanskih vojnika u inostranstvu.
-
Predsednici SAD i Rusije Džordž Buš i Boris Jeljcin u Vašingtonu postigli dogovor o smanjivanju arsenala dalekometnih nuklearnih raketa za dve trećine do 2003.
-
Nemci Tomas Kemtner i Hajnrih Stribig, dva poslednja zapadna taoca u rukama islamskih terorista u Libanu, vratili se u Nemačku posle tri godine zatočeništva.
-
Lideri Češke i Slovačke Vaclav Klaus i Vladimir Mečijar postigli dogovor o podeli Čehoslovačke u dve države.
-
Predsedništvo Bosne i Hercegovine proglasilo ratno stanje, objavilo opštu mobilizaciju i uvelo radnu obavezu.
-
Tokom rata u BiH, generalni sekretar UN Butros Butros-Gali pozvao je bosanske Srbe da u roku od 48 sati zaustave ofanzivu na Sarajevo, a bosanske Muslimane da deblokiraju sarajevski aerodrom.
-
Završila je Operacija Lipanjske zore kojom je Hrvatsko vijeće obrane oslobilo dolinu rijeke Neretve i grad Mostar.
-
U naselju Bikavac u Višegradu, u kući Mehe Alića, srpske snage pod komandom braće Milana i Sredoje Lukića izvršili su zločin nad Bošnjacima spaljujući 70 osoba.
-
U organizaciji opozicionog Demokratskog pokreta Srbije, ispred zgrade Skupštine Jugoslavije počeo tzv. Vidovdanski sabor.
-
Snage bosanskih Srba napustile su sarajevski aerodrom "Butmir" nakon dvomesečne opsade i predale ga pod kontrolu mirovnih trupa UN (UNPROFOR).
-
Umro Borislav Pekić, jedan od najznačajnijih jugoslovenskih i srpskih književnika u drugoj polovini 20. veka.
-
U zoru je krenula Operacija "Tigar", kojom je Hrvatska vojska zauzela više brdskih uporišta i oslobodila prilaze Dubrovniku.
-
Američki sud osudio je bivšeg panamskog diktatora Manuela Norijegu na 40 godina zatvora jer je dozvolio krijumčarenje droge u Panami.
-
Jicak Rabin preuzeo dužnost premijera Izraela i rekao da je spreman posetiti prestonice arapskih zemalja radi postizanja mira na Bliskom istoku.
-
Američki biznismen srpskog porekla, Milan Panić, postao prvi premijer Savezne Republike Jugoslavije.
-
Održan skup pod nazivom „Žuta traka“ čiji je cilj bio protest protiv diskriminacije i pretnji pripadnicima drugih etničkih grupa. Skup su organizovali nevladina organizacija Centar za antiratnu akciju i stranka Građanski savez Srbije, a neposredan povod za protest bilo je prisilno iseljavanje Hrvata iz vojvođanskog sela Hrtkovci.
-
Ratni brodovi NATO-a uplovili u Jadransko more radi kontrole provođenja sankcija UN protiv SR Jugoslavije, u prvoj takvoj operaciji u Europi od Drugog svjetskog rata.
-
U eksploziji automobila-bombe u Palermu ubijen je Paolo Borselino, vodeći italijanski sudija u borbi protiv mafije.
-
Predsjednik republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman i predsjednik Predsjedništva Republike BiH Alija Izetbegović potpisali u Zagrebu Sporazum o prijateljstvu i suradnji dvije države. Jedna od odrednica tog akta je ulazak oružanog dijela Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u sastav Oružanih snaga BiH pod zajedničkim zapovjedništvom.
-
Bivši istočnonemački komunistički lider Erih Honeker došao u Berlin posle osam meseci boravka u čileanskoj ambasadi u Moskvi, da se suoči sa optužnicom za smrt mnogih nemačkih građana koji su preko Berlinskog zida pokušali da pobegnu u tadašnji Zapadni Berlin.
-
Alžirske snage bezbednosti uhapsile su 50 naoružanih islamskih ekstremista i oduzele njihovo skladište oružja u kojem je pronađeno 150 bombi.
-
Milioni crnaca okončali su dvodnevni generalni štrajk protiv vlade belaca u Južnoj Africi, tokom kojeg je ubijeno 30 ljudi.
-
U Barseloni su završene 25. olimpijske igre, na kojima je učestvovalo 15.000 sportista iz 172 zemlje. Sportisti SR Jugoslavije, zbog sankcija UN, nisu mogli da učestvuju u ekipnim sportovima, ali su medalje izborili strelci. Jasna Šekarić srebrnu, a Aranka Binder i Stevan Pletikosić bronzanu.
-
Morska pijavica kod Rovinja, kod otoka Svetog Andrije, rezultirala je potonućem broda i pogibijom izletnika.
-
Republika Srpska promenila ime iz Srpska Republika Bosna i Hercegovina u današnji naziv Republika Srpska.
-
SAD, Kanada i Meksiko postigli sporazum o stvaranju jedinstvene zone slobodne trgovine, čime je stvoren najveći svetski trgovinski blok.
-
Rođena Demetrija Devon "Demi" Lovato (engl. Demetria Devonne Lovato), poznatija pod svojim scenskim imenom Demi Lovato, američka pjevačica i glumica.
-
Masakr na Korićanskim stijenama je monstruozan zločin nad više od 200 bošnjačkih i hrvatskih civila iz Prijedora kao dio kampanje etničkog čišćenja Bošnjaka i Hrvata od strane srpskih vlasti u Bosanskoj krajini.
-
Oko 200 mladih neonacista je u prisustvu stotina oduševljenih pristalica napalo hostel za izbeglice u nemačkom gradu Rostok i sukobilo se sa policijom.
-
U Londonu je završena dvodnevna Međunarodna konferencija o bivšoj Jugoslaviji, na kojoj su predstavnici bosanskih Srba prihvatili da teško naoružanje stave pod kontrolu UN.
-
Prekinuta je petomesečna srpska opsada Goražda. U skladu sa dogovorom u Londonu, komanda Vojske Republike Srpske povukla je oko 1.000 svojih vojnika.
-
Rat u BiH: Italijanski avion sa humanitarnom pomoći za opkoljeno Sarajevo oboren je kod Jasenika, 34 kilometra zapadno od grada, pri čemu su poginula su četiri člana posade, a u narednih mesec dana prekinuto je dostavljanje humanitarne pomoći preko sarajevskog aerodroma.
-
Bivši predsednik Bugarske Todor Živkov, koji je smenjen 1989, osuđen je na sedam godina zatvora pod optužbom za proneveru državnih fondova.
-
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija usvojio rezoluciju o povećanju broja i proširenju mandata međunarodnih mirovnih snaga u Bosni i Hercegovini.
-
Crna sreda: britanska konzervativna vlada morala izvesti funtu sterlinga iz Evropskog mehanizma deviznog kursa, jer se nije mogla održati iznad donjeg limita (George Soros zaradio milijardu dolara kladeći se na pad funte).
-
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija isključio Saveznu Republiku Jugoslaviju iz svetske organizacije, osporivši joj pravo da automatski nasledi SFRJ.
-
Napad na selo Novoseoci (općina Sokolac). U napadu su strijeljana 44 civila bošnjačke nacionalnosti od strane 2. romanijske brigade Vojske Republike Srpske.
-
SAD uputile zahtev generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija za formiranje komisije za ispitivanje ratnih zločina u Jugoslaviji. U priloženom izveštaju, rukovodstva Srbije, Jugoslovenske narodne armije i srpske oružane snage u Hrvatskoj i BiH optuženi za teške zločine počinjene tokom 15 meseci rata u bivšoj Jugoslaviji.
-
Umro Ivan „Ivica” Vdović, poznat kao VD ili Vd, bio je jugoslovenski i srpski muzičar, bubnjar rok bendova Suncokret, Šarlo akrobata i Katarina II. Smatraju ga jednim od pokretača novog talasa u Srbiji i Jugoslaviji.
-
Moskva i Vašington odbacili jedan od poslednjih ostataka „Hladnog rata“, dozvolivši slobodu putovanja ruskim i američkim novinarima i poslovnim ljudima u Rusiju, odnosno SAD.
-
Rođen Kir Gilkrist (engl. Keir David Peters Gilchrist), američki glumac proslavljen ulogom Maršala u seriji "Sva lica Tare".
-
Pod pokroviteljstvom i u prisustvu kopredsednika Međunarodne konferencije o Jugoslaviji, predsednici Jugoslavije i Hrvatske Dobrica Ćosić i Franjo Tuđman potpisali Deklaraciju kojom su se obavezali na prestanak neprijateljstava i rešavanje spornih pitanja pregovorima.
-
Moskovska banka distribuirala vaučere za privatizaciju kao deo vladinih ekonomskih reformi koje bi trebalo da milione Rusa pretvore u kapitaliste.
-
Vlada Mozambika i pobunjenici potpisali su mirovni sporazum, čime je okončan 16-godišnji građanski rat u toj afričkoj zemlji.
-
Savet bezbednosti UN usvojio je rezoluciju o formiranju međunarodne komisije eksperata za ispitivanje ratnih zločina na prostoru bivše Jugoslavije i izrazio zabrinutost zbog informacija o masovnom ubijanju i sprovođenju etničkog čišćenja.
-
Umro Vili Brant (njem. Willy Brandt), pravo ime Herbert Ernst Karl Fram (njem. Herbert Ernst Karl Frahm), njemački državnik, popularni gradonačelnik Berlina.
-
U pokušaju da spreči dalje razbuktavanje rata u Bosni i Hercegovini Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija usvojio rezoluciju o zabrani vojnih letova u vazdušnom prostoru BiH, a mirovnim snagama naloženo da nadgledaju zabranu.
-
SR Crna Gora postala Republika Crna Gora i proklamira ustav u komu je kao službeni jezik označen srpski jezik ijekavskoga izgovora.
-
U Kairu je poginulo više od 550 ljudi u zemljotresu čiji je epicentar bio blizu velikih piramida u Gizi.
-
Počelo zbrinjavanje ranjenika u župnoj crkvi u Novoj Biloj što će kasnije rezultirati osnivanjem ratne Franjevačke bolnice "Dr. fra Mato Nikolić" za potrebe opkoljenih Hrvata Lašvanske doline.
-
Jedinice Jugoslovenske narodne armije napustile Dubrovačko ratište, a poluostrvo Prevlaka na ulazu u Boku kotorsku stavljeno je pod kontrolu posmatrača UN.
-
Kod mesta Vitez u Bosni počeli sukobi bosanskih Hrvata i muslimana, dotadašnjih saveznika u ratu protiv bosanskih Srba.
-
Umro Koča Popović, partizanski vojskovođa, španski borac, nadrealistički pesnik, jugoslovenski diplomata i narodni heroj Jugoslavije.
-
Na putu Priboj-Rudo iz autobusa kidnapovano 16 muslimana, stanovnika sela Sjeverin na granici Srbije i Bosne, a potom ubijeno u Višegradu. Otmicu i ubistvo izvršili Milan Lukić, Oliver Krsmanović i Dragutin Dragićević i Đorđe Šević, pripadnici Višegradske brigade Vojske Republike Srpske, koji su gotovo 11 godina posle otmice osuđeni na višegodišnje kazne zatvora.
-
Rođen Stefan el Šaravi (ital. Stephan El Shaarawy; arap. ستيفان الشعراوي), italijanski fudbaler egipatskog porijekla.
-
U Gospiću je oformljena 6. gardijska brigada, kasnije preimenovana u 9. gardijska brigada "Vukovi".
-
Kandidat Demokratske stranke Vilijam Džeferson Bil Klinton (engl. William Jefferson "Bill" Clinton) je na izborima za predsednika SAD pobedio republikanca Džordža Buša, dotadašnjeg šefa države.
-
U Sarajevu formirano Udruženje privrednika grada radi što boljeg organiziranja i angažiranja na pomoći Oružanim snagama BiH.
-
Umro Aleksander Dupček (svk. Alexander Dubček), slovački komunistički političar, glavna ličnost Praškog proljeća 1968. godine.
-
Združenim napadom jedinica Vojske Hrvatske, HVO-a i Armije BiH na Nevesinje počela jedna od najžešćih bitaka Rata u BiH, poznata kao Mitrovdanska ofanziva.
-
Na prvim višestranačkim izborima u Litvaniji nakon sticanja nezavisnosti od SSSR, ubedljivo je pobedila Demokratska radnička partija (bivši komunisti).
-
Savet bezbednosti UN pooštrio je sankcije protiv SR Jugoslavije uvođenjem rečne i pomorske blokade.
-
Pomorsko-vazduhoplovne snage NATO-a i zapadnoevropske unije počele kontrolu brodova u međunarodnim vodama Jadranskog mora u cilju onemogućavanja snabdevanja Jugoslavije naftom i drugim strateškim materijalima.
-
Na jugu Kine srušio se putnički avion "boing 737". U najtežoj nesreći u istoriji kineskog vazduhoplovstva život izgubila 141 osoba, svi putnici i članovi posade.
-
Parlament Čehoslovačke glasao za podjelu Čehoslovačke na posebne drzave Češku i Slovačku od 1. januara 1993.
-
Denis Birdiz New York Jetsa postaje paralizovan zbog povrede vrata tokom fudbalske utakmice protiv Kanzas Siti Čifsa.
-
Hindu-ekstremisti uništili džamiju u Ajođi na severu Indije, koju su, kako se veruje, muslimanski osvajači izgradili u srednjem veku na zgarištu velikog hindu-hrama. U jednomesečnim sukobima hindusa i muslimana poginulo oko 2.000 ljudi.
-
Vlada Indije zabranila je fundamentalističke pokrete posle nereda u kojima je poginulo najmanje 400 Hindusa i Muslimana. Tokom nereda razorena je džamija u Ajođi.
-
Poštujući sankcije UN protiv Jugoslavije, Svetska fudbalska federacija zabranila jugoslovenskoj reprezentaciji da učestvuje u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u SAD 1994.
-
Savet bezbednosti UN, na zahtev Makedonije, odobrio upućivanje 800 vojnika UN u tu bivšu jugoslovensku republiku.
-
U prostorijama župne crkve u Novoj Biloj, koja je opkoljenim Hrvatima Lašvanske doline služila za zbrinjavanje ranjenika još od 19.10.1992., službeno osnovana ratna crkva-bolnica nazvana Franjevačka bolnica "Dr. fra Mato Nikolić".
-
U Jugoslaviji održani prevremeni savezni, republički i lokalni izbori. Na izborima za predsednika Srbije Slobodan Milošević u prvom krugu pobedio Milana Panića. Predstavnici opozicije ukazali na brojne nepravilnosti i manipulacije tokom izbora.
-
U Ženevi su se SAD i Rusija složile oko sporazuma SRART II kojim se reducira strateško nuklearno naoružanje.
-
Skupština Jugoslavije izglasala nepoverenje prvoj Vladi SR Jugoslavije i smenila premijera, srpskog biznismena iz SAD Milana Panića. Za vršioca dužnosti premijera imenovan potpredsednik Vlade Radoje Kontić. Smenjivanje Panića usledilo posle njegovih sukoba s predsednikom Srbije Slobodanom Miloševićem oko sprovođenja mirovne politike prema bivšim jugoslovenskim republikama.