-
Rimski car Dioklecijan i njegov savladar Maksimijan dobrovoljno se povukli sa vlasti i prepustili položaj avgusta Galeriju i Konstanciju I Hloru.
-
Crnogorci su u bitka na Grahovu, potukli znatno jače turske trupe. Posle te pobede, uz podršku Francuske, međunarodna komisija je 1860. odredila granice između Osmanskog carstva i Crne Gore, kojoj su pripojeni Grahovo, Rudine, Nikšićka Župa i Gornji Vasojevići.
-
U Srbiji puštene u promet prve poštanske marke. Istog dana 1874. prve poštanske marke puštene su u promet u Crnoj Gori.
-
Britanski parlament usvojio Zakon o kraljevskim titulama na osnovu kojeg je kraljica Viktorija I proglašena caricom Indije.
-
U Čikagu je 50.000 radnika stupilo u štrajk, zahtevajući bolje uslove rada, izražene u paroli „tri osmice“ - po osam sati rada, odmora i kulturnog uzdizanja. U sukobu s policijom ubijeno je 6 i ranjeno oko 50 radnika. Od 1889. ovaj dan se slavi kao Međunarodni praznik rada. U Srbiji je prvi put proslavljen 1894.
-
U Sarajevu počeo saobraćati prvi električni tramvaj, zamijenivši dotadašnji tramvaj na konjsku vuču, a saobraćao je od Željezničke stanice do Latinske ćuprije. Sarajevo je tako postalo prvi grad u Evropi koji je imao cjelodnevnu tramvajsku liniju. Linija je otvorena za Novu 1885. godinu kao probna, a tramvaje su tada pokretali konji. Prvi električni tramvaj imao je dvoja vrata, a mogao je primiti 24 putnika.
-
Kipar zvanično postao britanska kolonija. Velika Britanija je 1878. Kipar preuzela od Turske, a 1914. je izvršila aneksiju ostrva.
-
Zvanično je otvoren Empajer stejt bilding (engl. Empire State Building), 102 sprata visok njujorški oblakoder, tada najviša zgrada u svetu.
-
Masakr kod Porte della Ginestre: Banda Salvatore Giuliano-a (ili u nju infiltrirani mafiozi) ubila 11 učesnika prvomajske parade u Portella Della Ginestra, Sicilija.
-
Na teritoriji Sovjetskog Saveza oboren američki špijunski avion "U-2". Pilot Frensis Pauers, koji se spasao iskakanjem, zarobljen je i u februaru 1962. razmenjen za jednog sovjetskog špijuna.
-
Japanski istraživač Naomi Uemura postao prvi čovek koji je sam stigao na Severni pol, prešavši 950 kilometara na sankama s psećom zapregom.
-
U Poljskoj, 50.000 pristalica "Solidarnosti" demonstriralo protiv vojne vlasti. Ratno stanje u zemlji uvedeno je 13. decembra 1981, kada je general Vojćeh Jaruzelski suspendovao civilne vlasti.
-
Bombaš samoubica iz redova Tamilskih tigrova je ubio predsednika Šri Lanke Ranasinghea Premadasu tokom prvomajske proslave u Kolombu.
-
U trci za "Veliku nagradu San Marina" poginuo brazilski automobilski as Ajrton Sena jedan od najboljih vozača formule 1.
-
Počela operacija Bljesak, u kojoj je u dva dana Hrvatska vojska protjerala snage RSK iz Zapadne Slavonije.
-
Laburistička partija Tonija Blera pobedila na parlamentarnim izborima u Velikoj Britaniji, nakon 18 godina vladavine konzervativaca.
-
U vazdušnim udarima NATO na SR Jugoslaviju pogođen putnički autobus na mostu u Lužanima. Poginulo je najmanje 60 ljudi.
-
Makedonci u Bitolju spalili su i kamenovali oko 40 kuća, firmi i prodavnica čiji su vlasnici Albanci u znak odmazde zbog pogibije osam pripadnika makedonskih snaga bezbednosti u napadu albanskih terorista kod tetovskog sela Vojce.
-
Predsednik SAD, Džordž Buš zatražio je izmenu ugovora koji su 1972. SAD sklopile sa Moskvom o antibalističkim raketama, što bi otvorilo put ka novom odbrambenom planu SAD.
-
U zemljotresu u Turskoj poginulo 176 osoba, među kojima i 25 đaka tokom spavanja u internatu koji se srušio.
-
Rođen Santijago Ramon i Kahal (šp. Santiago Ramón y Cajal), španski patolog, histolog, neurolog i za 1906. godinu, dobitnik Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu, za njegova pionirska istraživanja mikroskopskih strukture mozga.