
Veliko vijeće Dubrovačke Republike donosi pravila za otok Mljet, čime Mljet postaje sastavni dio Republike.


Kristofor Kolumbo zabilježio prvu napomenu o duhanu u svom dnevniku. Duhan je inače tek u XVI vijeku prenesen iz Amerike u Evropu, a potom i na ostale kontinente.


Engleski gusar i admiral Frensis Drejk krenuo na put oko sveta. Posle trogodišnjeg uspešnog putovanja postao prvi Englez koji je oplovio Zemlju. Tokom putovanja obišao obale Afrike i Severne Amerike, napadajući i pljačkajući španske brodove.


Pobornici republike kojima su se po ukidanju ropstva pridružili veleposednici, svrgnuli drugog i poslednjeg brazilskog cara Pedra II i proglasili Brazil za republiku, s predsednikom Manuelom Deodorom.


Tokom Burskog rata, na području Johanesburga burski vojnik Piter Bota zarobio ratnog dopisnika londonskog Morning posta Vinstona Čerčila. Bota je kasnije postao vrhovni komandant burskih snaga i premijer posle rata osnovane Južnoafričke Unije, a Čerčil premijer Velike Britanije.


Galopirajuća inflacija u Nemačkoj dostigla vrhunac, jedan američki dolar menjao se za osam milijardi maraka.


SS-ovac Heinrich Himmler naređuje hapšenje svih homoseksualaca u Njemačkoj i njihovu deportaciju u koncentracijske logore (izuzeti su visoki nacistički dužnosnici).


SS-ovac Heinrich Himmler naređuje da se Romi svrstaju "u isti koš sa Židovima te da se zatvore u koncentracijske logore".


Izborno tijelo za izbor reisul-uleme izabralo Sulejmana ef. Kemuru za reisul-ulemu Islamske zajednice.


Hladni rat: sovjetska podmornica K-19 se sudarila s američkom podmornicom Gato u Barentsovom moru.


Vijetnamski rat: u Washingtonu se okupilo između 250.000-500.000 demonstranata u mirnom prosvjedu protiv rata.


Sirijska armija preuzela punu kontrolu nad Bejrutom u pokušaju da okonča građanski rat u Libanu dug 18 meseci.


U Šri Lanki se srušio islandski putnički avion DC8 koji je iz Meke prevozio
indonežanske muslimanske hodočasnike. Poginulo svih 175 putnika i osam članova posade.


Izraelsko-palestinski konflikt: palestinski Nacionalni odbor proglašava samostalnu državu Palestinu.


Muzički skandal: Sastav Milli Vanilli, koji je osvojio Grammyja za najboljeg izvođača 1990., nije pjevao vokale, već je sve snimljeno na playback.


NATO i Varšavski pakt načelno se dogovorili o drastičnom smanjenju konvencionalnog naoružanja. Prvi dogovor o konvencionalnom naoružanju dva vojna saveza posle II svetskog rata.


Srpsko-crnogorski napad na Split; izveden je s mora preko "federalne" JRM (kojom su upravljali Srbi i Crnogorci).


Predsednik Austrije Tomas Klestil priznao, u obraćanju članovima parlamenta Izraela, da je njegova zemlja propustila da u prošlosti prizna svoju ulogu u holokaustu.


Policija rasturila antiameričke demonstracije u Turskoj i Grčkoj, organizovane povodom posete predsednika SAD Bila Klintona tim zemljama.



Microsoftova Xbox konzola za video igre predstavljena je u Sjevernoj Americi, zajedno s igrom Halo.


U bombaškim napadima na dve sinagoge u centru Istanbula poginulo 25 osoba, više od 300 povređeno. Vlasti Turske saopštile da su napad izvršili turski državljani.


Makedonski premijer Hari Kostov podnio ostavku zbog nesuglasica unutar vlade, naročito između ministara albanske i makedonske nacionalnosti.


Pred Tribunalom u Hagu počelo prvo suđenje kosovskim Albancima za ratne zločine tokom sukoba na Kosovu. Fatmir Ljimaj, Haradin Baljaj i Isak Musljiu optuženi za nezakonito pritvaranje, mučenje i ubistva albanskih i srpskih zarobljenika u logoru Lapušnik kod Glogovca u leto 1998.


Rođen Branko Belan, hrvatski filmski režiser, teoretičar filma, filmski i televizijski kritičar, romanopisac i novelist.



Rođen Petar Drapšin, učesnik Španskog građanskog rata i Narodnooslobodilačke borbe, general-lajtant JA i narodni heroj Jugoslavije.


Rođen Gustavo "Gus" Pojet (šp. Gustavo Augusto Poyet Domínguez), urugvajski fudbalski reprezentativac i trener.


Rođena Sanja Mirza (hind. सानिया मिर्जा, tel. సానియా మీర్జా, urd. ثانیہ مرزا), indijska teniserka.


Umro Isidor Bajić, srpski kompozitor, učitelj, pedagog, melograf i izdavač. Osnovao je i bio prvi direktor Muzičke škole u Novom Sadu, jedne od prvih takvih institucija na tlu Vojvodine.



Umro Andra Stevanović, srpski arhitekta, član Srpske kraljevske akademije, profesor Velike škole i Beogradskog univerziteta. Projektovao je više značajnih građevina, među kojima zgrade Narodnog muzeja i Akademije nauka u Beogradu.
