
Veliko vojvodstvo Litvanija je odnela presudnu pobedu nad Livonijskim redom u bici kod Karusea vođenoj na zaleđenoj površini Baltičkog mora.


Napoleon je počeo napad na Španiju, koju je posle mesec dana okupirao i na španski presto doveo brata Žozefa.



U Pešti osnovana Matica srpska na inicijativu Jovana Hadžića i uz pomoć bogatih srpskih trgovaca iz Pešte i Budima. Književno i kulturno društvo odigralo ogromnu ulogu u procvatu nauke i kulture Srba u Vojvodini, ubrzo po osnivanju počelo da izdaje „Letopis Matice srpske“, najstariji srpski književni časopis. 1864. Matica preseljena u Novi Sad.


U Zagrebu je otvorena nova bolnica koja zamjenjuje dotadašnje ubožnice i postaje osnova današnje bolnice "Sestre milosrdnice".


U Zagrebu je održana prva sjednica Trgovačko–obrtničke komore, koja će postati Hrvatska gospodarska komora.


Francuska potpisala kapitulaciju i akt o pomirenju s Pruskom posle izgubljenog rata Mirovni ugovor, kojim je Francuska ustupila Pruskoj Alzas i veliki deo Lorene, uz ratnu štetu od pet milijardi zlatnih franaka, potpisan u maju.


Na opštim izborima u Irskoj pobedila partija Fijana fejl, odvojeno krilo Šin fejna, a njen lider Eamon de Valera postao predsednik izvršnog komiteta Slobodne Države Irske.


U strahu od njemačkih pretnji, Čehoslovačka, Rumunija i Jugoslavija, zaključivanjem pakta o Maloj Antanti i stvaranjem Vijeća ministara, učvrstile savez stvoren 1920. protiv pokušaja restauracije Habzburgovaca i revizionističkih težnji Mađarske. Antanta prestala da postoji posle njemačke okupacije Čehoslovačke, u martu 1939.


Na parlamentarnim izborima u Španiji pobedio Narodni front, koalicija socijalista, komunista, republikanaca i drugih manjih partija. Vladu formirao Manuel Asanja, vraćen demokratski ustav iz 1931. Pokušaj vojske, u julu, da obori republikansku vladu prerastao u građanski rat završen 1939. uspostavljanjem diktature generala Franciska Franka.


Drugi svjetski rat: Britanski razarači napali njemački ratni brod "Altmark" i oslobodili 299 zarobljenih engleskih mornara.


Ward Christensen stvorio je CBBS, prvi računalni elektronski oglasni sustav, tijekom mećave u Chicagu.


Kina i Japan u Pekingu potpisali trgovinski ugovor vredan 20 milijardi dolara, što je bio početak ekonomskog otvaranja Kine prema svetu.


Zairske snage bezbednosti ubile 32 osobe kada su otvorile vatru na hiljade demonstranata koji su počeli mirne ulične proteste protiv režima predsednika Mobutua Sese Sekoa.


Prilikom pada "erbasa A-300" tajvanske avio-kompanije „Čajna erlajns“ blizu aerodroma u Tajpehu poginule 203 osobe, odnosno svi putnici i članovi posade, među njima i guverner centralne banke Tajvana, i sedam ljudi na tlu.


Rusija obnovila odnose s NATO-om, prekinute zbog napada te vojne alijanse na Jugoslaviju u martu 1999.



U napadu naoružanih Albanaca na autobus u blizini Podujeva na Kosovu poginulo 10 Srba, a 43 osobe povrijeđene.



Započeta je Wikipedija na bošnjačkom, hrvatskom i srpskom jeziku, koje su nastale iz srpskohrvatske Wikipedije.


Evropski parlament usvojio rezoluciju o Bosni i Hercegovini u kojoj se relevantni bosanski političari pozivaju da nastave sprovođenje reformi i izmjenu Dejtonskog sporazuma u korist izgradnje funkcionalne države.


Početak suđenja šestorici bivših političkih i vojnih čelnika bosanskohercegovačkih Hrvata, na čelu sa prvooptuženim Jadrankom Prlićem, zakazan je za utorak 25. aprila, objavljeno je u četvrtak na Haškom sudu.


Rođen Filip Švarcerd poznatiji kao Filip Melanhton što je grčki prevod prezimena Švarcerd-Crna zemlja (njem. Philipp Schwartzerdt, Philipp Melanchthon), njemački reformator, teolog i filozof.



Rođen Dragutin Novak, prvi hrvatski pilot, koji je u Zagrebu 1910. godine poletio avionom konstruktora Slavoljuba Penkale.


Rođen Mihail Nikolajevič Tuhačevski (rus. Михаил Николаевич Тухачевский), sovjetski vojni komandant.



Rođen Ričard Mekdonald (engl. Richard McDonald), osnivač najvećeg lanca restorana u svijetu, „MekDonalds“.



Rođen Igor Lazić, poznat pod pseudonimom Nigor (engl. Niggor), srpski hip hop pjevač iz Crne Gore.


Umro Đozue Karduči (ital. Giosuè Carducci), italijanski pesnik. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1906.
