-
Portugalski moreplovac Ferdinand Magelan stigao na Filipine, gde je krajem aprila poginuo u sukobu s domorocima. Posle tri godine plovidbe oko sveta, u Španiju se 1522. od pet brodova njegove ekspedicije vratila samo „Viktorija“ sa 18 članova posade. Tim putovanjem je prvi put oplovljena Zemlja.
-
Švedski kralj Gustav III smrtno ranjen tokom maskenbala u „Rojal operi“ u Stokholmu. Preminuo je 29. marta. Taj atentat bio je inspiracija Verdiju za operu „Bal pod maskama“.
-
William I, prvi ustavni monarh u Holandiji, proglasio se kraljem Ujedinjenog Kraljevstva Holandije.
-
Španija zaključila konkordat s Vatikanom, prema kojem je rimokatolicizam postao jedina vera u Španiji, a obrazovanje i štampa su stavljeni pod kontrolu crkve.
-
U Beču počeo izlaziti dnevni list „Ost und Vest“. List je pokrenuo i uređivao Karlovčanin Imbro Ignjatijević Tkalac, a potpomagali su ga srpski knez Mihailo Obrenović i biskup Josip Juraj Štrosmajer.
-
Wanderers F.C. osvojio je prvi FA Cup, najstarije fudbalsko takmičenje na svijetu, porazivši Royal Engineers A.F.C. 1-0 u The Ovalu u Kenningtonu, London.
-
Sir Arthur Evans otkupio je radi iskapanja ruševine Knossosa, glavnog centra Minojske civilizacije i najveće arheološke lokacije na Kreti iz vremena brončanog doba.
-
Američki fizičar Robert Godard izveo je prvo uspešno lansiranje rakete na tečno gorivo, koja je dostigla 56 metara udaljenosti za 2,5 sekunde.
-
U Rimu potpisan italijansko-mađarsko-austrijski protokol kojim je formiran Dunavski blok protiv Male antante Čehoslovačke, Rumunije i Jugoslavije.
-
Adolf Hitler izdao dekret kojim je njemačkoj armiji osigurao 500.000 naoružanih vojnika. Time je potpuno odbacio Versajski ugovor sklopljen posle Prvog svetskog rata kojim je Nemačkoj dozvoljeno samo 100.000 ljudi pod oružjem.
-
Josip Broz Tito doputovao u Ujedinjeno Kraljevstvo, što je bila prva posjeta šefa jugoslovenske države jednoj zapadnoj zemlji posle Drugog svjetskog rata.
-
U zagrebačkom listu „Vjesnik“ objavljena je „Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog jezika“ koju su podržali Matica hrvatska, Društvo književnika Hrvatske i 16 drugih ustanova i organizacija. Rastući hrvatski nacionalizam, oličen u ovom dokumentu, dobio je odgovor u „Predlogu za razmišljanje Društva književnika Srbije“, koji su potpisala 42 srpska pisca.
-
Pripadnici terorističke organizacije „Crvene brigade“ kidnapovale su u Rimu istaknutog italijanskog političara i bivšeg premijera Alda Mora, zahtevajući da se puste na slobodu uhapšeni članovi njihove organizacije. Teroristi su Mora držali u zatočeništvu do maja 1978, a potom su ga ubili.
-
Više od 250 hiljada tona nafte iscurelo u blizini Portsala u Francuskoj nakon havarije broda „Amoko Kadiz“.
-
U Bejrutu otet američki novinar Teri Anderson. On je pušten na slobodu 4.12.1991, nakon gotovo sedam godina zatočeništva.
-
Iračke vlasti su hemijskim oružjem ubile oko 5.000 civila Kurda u gradu Halabdža na severu zemlje. Tokom te godine armija iračkog predsednika Sadama Huseina izvela je osam vojnih operacija u tom delu Iraka.
-
Predsednik Srbije, Slobodan Milošević, u televizijskom obraćanju građanima poručio da se Srbija povlači iz rada Predsedništva SFRJ, nakon što je ono odbilo predlog generalskog vrha JNA o uvođenju vanrednog stanja u Jugoslaviji.
-
Vatikan izrazio žaljenje zbog toga što pojedini pripadnici rimokatoličke crkve nisu učinili dovoljno da tokom Drugog svetskog rata pomognu Jevrejima izloženim nacističkom progonu, ali je odbacio zahteve da osudi ponašanje tadašnjeg pape Pija XII.
-
Svih 20 članova Evropske komisije, najvišeg izvršnog tela Evropske unije, podnelo je ostavke zbog optužbi za prevare, korupciju i loše upravljanje finansijama. To su bile prve ostavke od osnivanja tog tela 1958.
-
U eksploziji u selu Lučane, kraj Bujanovca, nastanjenim većnskim albanskim stanovništvom, uništena je poslednja srpska kuća.
-
Hrvatski premijer Ivo Sanader posetio je Jasenovac. On je položio venac na obnovljeni spomenik i odao poštu žrtvama ustaškog koncentracionog logora iz doba Nezavisne Države Hrvatske (NDH), koji je tu bio od 1941. do 1945. godine.
-
Rođen Georg Simon Om (njem. Georg Simon Ohm), njemački fizičar, autor zakona o električnom otporu.
-
Rođen Rene Fransoa Arman Sili Pridom, francuski književnik, prvi dobitnik Nobelove nagrade za književnost.
-
Rođen Aladár Gerevich, mađarski mačevalac, 7-struki Olimpijski pobjednik na šest uzastopnih Olimpijskih igara.
-
Rođen Džeri Luis (engl. Jerry Lewis), pravo ime Džozef Levič (engl. Joseph Levitch) američki komičar, glumac i reditelj.
-
Rođen Izet Sarajlić, poznat kao Kiko, bosanskohercegovački i jugoslovenski istoričar filozofije, publicista, prevodilac i pjesnik.
-
Rođen Bernardo Bertoluči (ital. Bernardo Bertolucci), italijanski filmski reditelj i scenarista, poznat po filmovima Konformista (1970), Poslednji tango u Parizu (1972), Dvadeseti vek (1976), Poslednji kineski car (1987), Mali Buda (1993), Ukradena ljepota (1996) i Sanjari (2003).
-
Rođena Izabel An Madlen Iper (franc. Isabelle Anne Madeleine Huppert), poznatija kao Izabel Iper (franc. Isabelle Huppert), francuska glumica.
-
Rođen Ričard Metju Stolman (engl. Richard Matthew Stallman), osnivač je Pokreta za slobodni softver, projekta GNU i Zadužbine za slobodni softver. Dokazan programer, njegova glavna dostignuća uključuju Emaks (kasnije GNU Emaks), GNU-ovu kolekciju kompajlera, te GNU-ov debager. Takođe je autor GNU-ove opšte javne licence, najupotrebljavanije licence za slobodni softver, koja je započela koncept kopilefta.