

Srpski kralj Dušan Stefan Nemanjić u Skoplju krunisan za cara. Proglašena srpska patrijaršija s prvim srpskim patrijarhom Joanikijem.


Martin Luter, protestantski reformator, došao je u grad Vorms da bi bio saslušan pred saborom u Vormsu.


Španski konkvistador Hernando de Lerma osnovao je naseobinu Salta u Argentini sa ciljem da bude ispostava između Buenos Ajresa i Lime (Peru).


Britanska vojska u bici kod Kalodena je porazila jakobitske pobunjenike, čime su otklonjene težnje dinastije Stjuart na britanski presto.


Senat Sjedinjenih Američkih Država je ratifikovao sporazum Rus-Bagot i time je određena granica sa Kanadom.


Josif Pančić dobija srpsko državljanstvo nakon dugo očekivanog otpusta iz austrougarskog. Tako stiče uslov da postane stalni profesor u Liceju u Beogradu.


Po prvi put otvorena je, najstarija, zatvorena arena za hokej na ledu koja se i danas koristi, otovorena je u Bostonu i nosi ime Metjuz Arena.


Nemačka i SSSR potpisali Rapalski ugovor kojim je Nemačka priznala Sovjetski Savez i kojim su obnovljeni diplomatski i trgovinski odnosi.


Drugi svetski rat: Saveznička avijacija bombardovala Beograd. Poginulo više od 1.200 ljudi, više hiljada povređeno, razoreno oko 600 zgrada.


Drugi svjetski rat: jedinice Ozrenskog partizanskog odreda oslobodile Maglaj u drugom svjetskom ratu od strane ustaša , četnika i njemačkih vojnika.


Drugi svjetski rat: Sovjetska Crvena Armija započela odlučujući napad na njemačke snage u okolici Berlina.


Eksplozija francuskog teretnog broda s kemikalijama razorila gradić Texas City (SAD), više od 500 poginulih.


Devet ljudi u Britaniji osuđeno na kazne zatvora od 25 do 30 godina zbog učešća u velikoj pljački voza 1963.


Pod snežnom lavinom koja je zatrpala dečji senatorijum u mestu Salanš u francuskim Alpima poginule 72 osobe.


Britanska kraljica Elizabeta proklamovala novi kanadski ustav na osnovu kojeg su prekinute poslednje kolonijalne veze Kanade s Britanijom.


Ujutro u selu Ahmići dogodio se je genocid nad Bošnjacima kad su pripadnici Hrvatskog vijeća odbrane "Jokeri", "Vitezovi" i brigada "Nikola Šubić Zrinjski" potpomognuti komšijama iz sela napali nenauružane bošnjačke civile i ubile 116 od njih. Selo Ahmići je uništeno. Porušeno je oko 180 kuća, minirane su obje džamije, zapaljena i srušena je i Osnovna škola u Ahmićima.


Sa rezolucijom 819 vijeća sigurnosti ujedinjenih nacija proglašena je Srebrenica u Bosanskom ratu za sigurnu zonu UN-a. Ova sigurna zona je predata Vojsci Republike Srpske skoro bez ikakvog otpora holandskih vojnika u julu 1995 kojim je bio zadatak te je štite i sa tim je omogućen masakr nad preko 7500 nenauružanih bošnjaka koji su mislili da će biti ovdje sigurni.


Vojne snage bosanskih Muslimana, "Armija BiH", izvršile pokolj nad Hrvatima u selu Trusina u općini Konjic.


Armija BiH otpočela potpunu blokadu Hrvata Lašvanske doline koja će trajati više od osam mjeseci, sve do 20.12.1993. kada će ju probiti Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu.


Bivšeg premijera Italije Betina Kraksija italijanski sud, na osnovu optužnice koja ga je teretila za korupciju, osudio u odsustvu na osam godina i tri meseca zatvora.


Bivši predsednik Filipina Džozef Estrada predao se antikorupcijskom sudu pošto je taj sud izdao nalog za njegovo hapšenje zbog korupcije i lažnog svedočenja. Estrada se povukao sa mesta predsednika 20. januara pod pritiskom uličnih demonstracija i vojske.


Vlada Holandije i načelnik Generalštaba vojske te zemlje podneli ostavke zbog zvaničnog holandskog izveštaja o Srebrenici, u kojem je ocenjeno da holandske mirovne trupe i Ujedinjene nacije snose deo odgovornosti za pad te enklave , u julu 1995, u ruke Vojske Republike Srpske i masakr oko 7.500 Muslimana.


U Beču uhapšen Dragan Nikolić i izručen vlastima u Srbiji. Nikolić u odsustvu osuđen na 15 godina zatvora kao saizvršilac u ubistvu Željka Ražnatovića.


Počelo je suđenje Andersu Beringu Brejviku u Oslu, Norveška. On je osuđen na 21 godinu zatvora za ubistvo 69 osoba na ostrvu Utoja.



Rođen Anatol Frans (franc. Jacques Anatole François Thibault), francuski književnik, jedan od velikana francuske književnosti s kraja 19. i početka 20. vijeka, koji je za života dobio sve počasti kojima se jedan pisac može nadati. Bio je član Francuske akademije i dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1921. Poznata djela: "Zločin Silvestra Bonara", "Pobuna anđela", "Taida", "Epikurov vrt", "Ostrvo pingvina".


Rođen Arsen Karađorđević je bio sin kneza Aleksandra Karađorđevića, rođeni brat kralja Petra Prvog Oslobodioca.



Rođen Ser Čarls Spenser Čaplin (engl. Sir Charles Spencer Chaplin), američki glumac britanskog porijekla.



Rođen Papa Benedikt XVI (svetovno ime Jozef Alojz Racinger, njem. Joseph Alois Ratzinger; lat. Iosephus Aloisius Ratzinger), rimski papa.



Rođen Šaban Bajramović, najslavniji srpski romski pjevač i kompozitor. Napisao je i komponovao oko 700 pjesama, snimio 20 albuma i pedesetak singlova.



Umro Fransisko Hose de Goja i Lusijentes (šp. Francisco José de Goya y Lucientes), veliki španski slikar, crtač i grafičar.


Umrla Berandet Subiru, čija je vizija Device Marije prethodila stvaranju svetilišta u Lurdu u Francuskoj.



Umro Manojlo Grbić, katiheta i profesor Srpske Učiteljske škole u Gornjem Karlovcu, pisac i istoričar. Napisao je istorijsko trotomno delo pod imenom „Karlovačko Vladičanstvo“, u kome je prikazao preseljavanja srpskog naroda, iza gubitka svoje države, na drugu stranu Save i Dunava.
