-
Bitka kod Lugdunuma u kojoj je pobjedom rimskog cara Septimija Severa okončan period poznat kao Godina pet careva.
-
Imperator Konstancije II je izdao dekret kojim su zatvoreni svi paganski hramovi u Rimskom carstvu.
-
Potpisan Vestminsterski mir kojim je okončan Anglo-holandski rat, a Nova Holandija, područje današnjeg Njujorka, pripala Engleskoj.
-
Papa Pije VI potpisao Tolentinski ugovor s Napoleonom Bonapartom prema kojem su Bolonja, Romanja i Ferara pripale Francuskoj.
-
Britanska flota prošla kroz Dardanele da bi se potom pridružila ruskim snagama u ratu protiv Turske.
-
Carskim manifestom i Zakonom o pravnom položaju seljaka car Aleksandar II ukinuo kmetstvo u Rusiji.
-
U Španiji počeo šahovski turnir u San Sebastijanu na kome pobeđuje Kapablanka ispred Rubinštajna, Vidmara i Maršala.
-
Sovjetski Centralni izvršni komitet izdao dekret o zabrani privatnog vlasništva nad zemljom, vodama i prirodnim resursima.
-
U Zagrebu izašao prvi broj lista Borba, iza kojeg je stajala ilegalna Komunistička partija Jugoslavije.
-
Velika Britanija, Grčka i Turska potpisale u Londonu sporazum o nezavisnosti Kipra, na kojem je godinama trajao ustanak protiv britanske kolonijalne vlasti.
-
U SFRJ donosi se zakon o Opštenarodnoj odbrani i društvenoj samozaštiti (ONO i DSZ) čime se formira i Teritorijalna odbrana.
-
Island prekinuo diplomatske odnose s Velikom Britanijom posle neuspešnih pregovora dve zemlje o pravu na ribarenje u spornim vodama i time otpočeo tzv. "bakalarski rat".
-
U Bukureštu potpisan jugoslovensko-rumunski sporazum o daljem zajedničkom korišćenju Dunava i izgradnji hidrocentrale "Đerdap 2".
-
Egipatske snage su izvele neuspešan desant na međunarodni aerodrom Larnaka bez odobrenja Kipra da bi intervenisali u otmici.
-
Boris Jeljcin zatražio ostavku predsednika SSSR Mihaila Gorbačova, tvrdeći da je on žrtvovao reforme da bi povećao ličnu vlast.
-
U Južnoj i Severnoj Koreji stupili su na snagu sporazumi o zabrani nuklearnog oružja na korejskom poluostrvu.
-
Od 1.500 putnika i članova posade feribota koji je potopljen u oluji pored obala Haitija spaseno 285.
-
Posle ubistva šest izraelskih vojnika, izraelske snage napale sedište palestinskog vođe Jasera Arafata u Gazi i tom prilikom poginulo 15 Palestinaca.
-
Međunarodni krivični sud za Ruandu osudio adventističkog sveštenika Elizafana Ntakirutinama na 10, a njegovog sina doktora Žirarda na 25 godina zatvora za genocid i zločine protiv čovečnosti u toj zemlji. To je prva presuda Tribunala jednom sveštenom licu.
-
Rođen Nikola Kopernik (lat. Nicolaus Copernicus, polj. Mikołaj Kopernik), poljski astronom, matematičar, pravnik, ljekar i ekonomista, prvi naučnik koji je formulisao heliocentrični model svemirskih tijela.
-
Rođen Tihomir Đorđević, srpski etnolog, folklorista i kulturni istoričar, profesor beogradskog univerziteta.
-
Rođen Josip Čižinski (češ. Josef Čižinský) poznat pod pseudonimom Milan Gorkić, sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije Jugoslavije, od 1932. do 1937. godine.
-
Rođen Desimir Tošić, srpski i jugoslovenski političar, prvak Jugoslovenske demokratske stranke, publicista, istoričar.
-
Rođen Saparmurat Atajevič Nijazov (turkmenski Saparmyrat Ataýewiç Nyýazow), turkmenski predsjednik.
-
Rođen Entoni Frenk "Toni" Ajomi (engl. Anthony Frank "Tony" Iommi), engleski muzičar, gitarista Blek sabata.
-
Umro Milan Šufflay, hrvatski istoričar, jedan od osnivača albanologije, autor prvoga hrvatskog znanstvenofantastičnog romana.
-
Umro kineski državnik Deng Sisijan, poznat kao Deng Sjaoping, pokretač privrednih reformi i ekonomskog uspona Kine krajem XX veka. Na čelu Kine bio od 1978, povukao se 1990, zadržavši presudan uticaj na kinesku politiku do smrti.
-
Umro Fridensrajh Hundertvaser (njem. Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser), austrijski slikar.
-
Umro Dinko Tucaković, reditelj, scenarista, filmski teoretičar, kritičar i istoričar, upravnik Muzeja Jugoslovenske kinoteke.
-
Umro Umberto Eko (ital. Umberto Eco), italijanski romanopisac, esejist, filozof i lingvist. Redoviti je profesor semiotike na Sveučilištu u Bologni.