-
Druga bitka kod Bedrijakuma u kojoj pristaše rimskog vojskovođe Vespazijana odnose odlučujuću pobjedu nad pristašama cara Vitelija, okončavši tako period meteža poznat Godina četiri cara.
-
Engleski kralj Edvard III i francuski kralj Jovan II Dobri, potpisali su u Kaleu sporazum kojim je okončana prva faza Stogodišnjeg rata. Englezi su dobili deo francuske teritorije, a Edvard III se zauzvrat odrekao polaganja prava na francuski presto.
-
Vestfalskim mirom, koji su zaključili nemački car i vladari Francuske i Švedske, završen je Tridesetogodišnji rat. Mirovnim ugovorom potvrđena su načela Augzburškog verskog mira (1555) o ravnopravnosti rimokatolika i protestanata i osujećena namera rimsko-nemačkog carstva i pape za hegemonijom u Evropi.
-
Pruska, Austrija i Rusija izvršile su treću podelu Poljske, koja je prestala da postoji kao nezavisna država.
-
Pobjedom Prve srpske armije pod komandom regenta Aleksandra Karađorđevića nad turskom Vardarskom armijom Zeki paše, završena je Kumanovska bitka u Prvom balkanskom ratu.
-
Počela je bitka kod Kobarida (italijanski Kaporeto) u Prvom svetskom ratu u kojoj su Nemci i Austrijanci naneli težak poraz italijanskoj vojsci i naterali je u bekstvo.
-
Irski parlament prihvatio je ustav po kojem je država dobila naziv Slobodna Irska Država. Ustav je formalno stupio na snagu u decembru.
-
Alfons Gabrijel Al Kapone (engl. Alphonse Gabriel "Al" Capone), američki gangster, osuđen na 11 godina zatvora i novčanu kaznu u iznosu 50.000 $. Sudski troškovi su ga koštali 7.692 $ i morao je platiti 215.000 $ poreza.
-
Američki avioni su u Drugom svetskom ratu tokom velike vazdušno-pomorske bitke u filipinskom zalivu Lejte potopili japanski bojni brod „Musaši“, jedan od najvećih u svetu.
-
Stupila na snagu Povelja Ujedinjenih nacija potpisana u San Francisku na Konferenciji Ujedinjenih nacija o međunarodnim organizacijama.
-
Sjeverna Rodezija, nekadašnja britanska kolonija, postaje nezavisna i preuzima novo ime, Republika Zambija.
-
Kandidat levice Salvador Aljende izabran je za predsednika Čilea. Ubijen je u septembru 1973. u državnom udaru oficirske hunte koju je predvodio Augusto Pinoče.
-
U Sarajevu je konstituisana prva Skupština srpskog naroda u BiH, a za prvog predsednika izabran je Momčilo Krajišnik. Skupština je usvojila Deklaraciju o pravu srpskog naroda na samopredeljenje.
-
Skupština Srbije izabrala je prelaznu tehničku vladu Srbije koja će do vanrednih parlamentarnih izbora 23. decembra obezbediti funkcionisanje zemlje. Vladu su formirali Demokratska opozicija Srbije, Srpski pokret obnove i Socijalistička partija Srbije.
-
U napadu američkih snaga na Kabul, ubijena su 22 člana pakistanskog militarističkog pokreta Harakat-ul-Mudžahedini, koji su se borili protiv indijske vlasti u Kašmiru.
-
Rođen Antoni van Levenhuk (hol. Antonie Philips van Leeuwenhoek), nizozemski trgovac i znanstvenik.
-
Rođen Mustafa Golubić, revolucionar, sovjetski obaveštajac i koordinator operativnih akcija Kominterne.
-
Rođen Rafael Leonidas Truhiljo Molina (šp. Rafael Leónidas Trujillo Molina), redsednik - diktator Dominikanske Republike u razdoblju od 1930. do 1938. i 1942. do 1952.
-
Umro Vidkun Abraham Lauric Jonson Kvisling (norv. Vidkun Abraham Lauritz Jonssøn Quisling), norveški političar i državnik.
-
Umro Franc Lehar (mađ. Lehár Ferenc, njem. Franz Lehár), austrijski kompozitor mađarskog porijekla.
-
Umro Đorđe P. Nešić, ljekar oftalmolog, osnivač Očne klinike i redovni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, akademik Srpske akademije nauka i ujmetnosti.
-
Umro Georgije Aleksandrovič Ostrogorski (rus. Георгий Александрович Острогорский), dugogodišnji profesor vizantijske istorije na Beogradskom univerzitetu i osnivač Vizantološkog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti, jedno je od najvećih imena vizantologije u XX vijeku. U mnogobrojnim djelima proučavao sve vidove života Vizantije, a njegova „Istorija Vizantije“ prevedena na više svijetskih jezika.
-
Umro Džin Rodenberi (engl. Gene Roddenberry), američki scenarist i producent, tvorac Zvjezdanih staza.