
Na skupštini u Epidauru grčki ustanici proglasili nezavisnost Grčke, koju je Turska priznala 1829.


Američki kongres je odobrio stvaranje Indijanske teritorije (u današnjoj Oklahomi), otvorivši put preseljavanju Indijanaca u istočnom delu SAD kroz Put suza.


U Mariboru je ubijeno je 13 a ranjeno 60 nenaoružanih građana nemačke nacionalnosti u događaju poznatom kao Mariborska krvava nedelja.


Vlada Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca potpisala u Rimu pakt o prijateljstvu i saradnji sa Italijom i sporazum kojim je Rijeka predata Italiji.


Avijacija SAD izvršila, u Drugom svetskom ratu, prvi napad na Nemačku celodnevnim bombardovanjem ratne luke Vilhelmšafen.



Sovjetske jedinice oslobodile Aušvic, nacistički koncentracioni logor u Drugom svetskom ratu u kom je ubijeno milion i po ljudi, među kojima više od milion Jevreja. Taj datum obeležava se u Evropi kao Dan holokausta.


Započela su nuklearna testiranja na Nevada Test Siteu s bombom od jedne kilotone bačenom na Frenchman Flats.


Tokom proba za let na Mesec u bazi Cape Canaveral tri američka astronauta poginula u kapsuli svemirskog broda „Apolo 1“ u kom je izbio požar.


Predstavnici 60 zemalja potpisali sporazum o zabrani upotrebe oružja za masovno uništavanje u svemiru.


Potpisivanjem mirovnog ugovora u Parizu završen Vijetnamski rat i okončano vojno angažovanje SAD u toj zemlji. Glavni pregovarači, državni sekretar SAD Henri Kisindžer i severnovijetnamski ministar Le Duk To, dobili iste godine Nobelovu nagradu za mir.


Uz pomoć zvaničnika kanadske vlade, šestoro američkih diplomata koji su izbegli zatvaranje u iranskoj talačkoj krizi je pobeglo u Cirih.


Najmanje 500 ljudi poginulo na indonežanskom feribotu „Tampomas II“ koji je posle požara potonuo u Javanskom moru.


Američka avijacija u Zalivskom ratu počela masovno bombardovanje drugog po veličini iračkog grada Basre.


U Nju Delhiju policija upotrebila suzavac da rastera pobunjene Hinduse koji su napali džamiju i muslimane koji su napali hinduski hram i tom prilikom spalili na desetine radnji.


Srđan Aleksić preminuo od udaraca četvorice pripadnika VRS, dok je pokušao zaštititi Alena Glavovića.


Uoči Svetosavske litije, u kojoj je te godine učestvovalo više od 100.000 ljudi, povukao se policijski kordon u Kolarčevoj ulici u centru Beograda. Policija i demonstranti stajali neprekidno sedam dana jedni spram drugih tokom protesta zbog falsifikovanja lokalnih izbora u Srbiji u novembru 1996. Demonstranti bučno proslavili završetak akcije „kordonom na kordon“ i krenuli u protestnu šetnju ulicama Beograda.


Evropska unija i NATO izrazili zabrinutost zbog zaoštravanja situacije na Kosovu, gde su učestali sukobi naoružanih Albanaca i srpskih snaga bezbednosti.


Beogradska kancelarija Komesarijata Ujedinjneih nacija za izbeglice saopštila da u 98 sela u centralnom i zapadnom Kosovu više nema srpskog stanovništva.



Rođen njemački filozof Fridrih Vilhelm Jozef fon Šeling (njem. Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling), jedan od tvoraca njemačkog idealizma ("Ideje za filozofiju prirode", "Filozofija mitologije", "Filozofija i religija").



Rođen Edvard Kardelj, jugoslovenski i slovenski političar, jedan od najistaknutijih rukovodilaca jugoslovenskog revolucionarnog pokreta, učesnik Narodnooslobodilačke borbe, član Predsedništva CK SKJ i Predsedništva SFRJ, general-pukovnik JNA u rezervi, dvostruki junak socijalističkog rada i narodni heroj Jugoslavije.


Umro Osman Pazvanoglu, turski vojni zapovednik, upravnik Vidinskog pašaluka i prijatelj Rige od Fere`.
