
Veliki župan Stefan Nemanja ugostio je u Nišu nemačkog cara Fridriha I Barbarosu na njegovom proputovanju kroz Srbiju u Trećem krstaškom ratu, i ponudio mu savez protiv Vizantije.


Pod optužbom za veleizdaju, pogubljen je Tomas Kromvel, glavni savetnik engleskog kralja Henrija VIII.


U bici kod Sasbacha, u Nizozemskom ratu, poginuo je francuski vojskovođa Anri Tiren, komandant francuske vojske u Tridesetogodišnjem ratu.


Nacionalni konvent je naredio hapšenje i pogubljenje vođe Vladavine terora Maksimilijana Robespjera nakon što je pozvao na pogubljenje više od 17.000 „neprijatelja Francuske revolucije“.


U Francuskoj je izbila trodnevna „Julska revolucija“ izazvana odlukom kralja Šarla X Burbonskog da ukine slobodu štampe, raspusti tek izabranu skupštinu i promeni izborni zakon. Kralj je abdicirao i emigrirao u Škotsku.


Počeo je Opijumski rat Kine i Velike Britanije kada su kineske vlasti u luci u Kantonu zaplenile i uništile 20.000 sanduka opijuma.


Kanadski lekari Frederik Grant Benting i Čarls Best izolovali su insulin, što je ubrzo omogućilo efikasno lečenje dotad smrtonosne šećerne bolesti.


U Hrvatskoj i BiH izbio ustanak protiv NDH. U Hrvatskoj se taj datum od 1945. do 1991. slavio kao Dan ustanka naroda Hrvatske.


Napadom gerilskih odreda pod vođstvom komunista na Srb, Drvar i Bosansko Grahovo počeo je organizovani ustanak u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.



U saobraćaj pušten put Beograd-Zagreb, dug 400 kilometara, "Auto-put bratstva i jedinstva", u čijoj su izgradnji učestvovale dobrovoljne omladinske radne brigade iz svih krajeva Jugoslavije.


U Panmundžomu je potpisan sporazum o primirju u Korejskom ratu, čime je okončan trogodišnji rat u kojem je poginulo 1,6 miliona Korejaca i Kineza i preko 118.000 pripadnika trupa UN (SAD).


Velika Britanija i Egipat postigli su sporazum o okončanju 72-godišnje britanske kontrole nad Sueckim kanalom.


Austrija je obnovila državni suverenitet pošto su zemlju nakon 17 godina napustile strane trupe - nemačke po završetku Drugog svetskog rata, a savezničke 10 godina kasnije.


Čovjek je prvi puta preplivao 200 m za manje od 2 minute: 1:58,8 Don Schollander (USA), u Los Angelesu.


U državnom udaru u Ugandi svrgnut je predsednik Milton Apolo Obote, koji je bio šef države od 1966. do 1971, kada ga je oborio Idi Amin Dada. Drugi put je postao predsednik 1979.


Krister Peterson proglašen je krivim i osuđen na doživotnu robiju zbog ubistva švedskog premijera Olofa Palmea 1986. On je kasnije oslobođen, a ubistvo je ostalo nerazjašnjeno.



Tokom Olimpijskih igara u Atlanti eksplodirala je bomba u zabavnom parku. Poginulo je dvoje i ranjeno 110 ljudi.


Rođen Đozue Karduči (ital. Giosuè Carducci), italijanski pesnik. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1906.


Umro Klement Ohridski, crkveni pisac , učenik Ćirila i Metoda, širitelj slavenske pismenosti i književnosti.


Umro Đaume I od Aragona (kat. Jaume d'Aragó; šp. Jaime I de Aragón) poznat još i kao Đaume Osvajač (kat. Jaume el Conqueridor; šp. Jaime el Conquistador), kralj Aragona i Valencije, katalonski knez, grof Barcelone i Urgella, gospodar Montpelliera.
