
U Beogradu osnovana Narodna biblioteka Srbije kao deo Državne štamparije. Biblioteka potom bila pod Ministarstvom prosvete, a od 1871. samostalna ustanova. Odluku o osnivanju donio knez Miloš Obrenović.

Tokom prikazivanja nove fregate "Prinston", koje je na rijeci Potomak priredila mornarica SAD, na brodu eksplodirao jedan od topova, usmrtivši državnog sekretara, ministra mornarice i još nekoliko funkcionera Vlade.

Veliko vojvodstvo Baden donijelo je uredbu kojom se, prvi put u Njemačkoj, ženama daje pravo na studij na visokim školama. Dotad su mogle učestvovati samo kao gosti slušači.

Završeno prebacivanje glavnine srpske vojske, od oko 140.000 vojnika, iz okupirane Srbije, u Prvom svjetskom ratu, na ostrvo Krf. Oporavljena narednih meseci, reorganizovana i naoružana, srpska vojska se u ljeto iste godine vratila u borbu na Solunskom frontu. Tokom povlačenja preko Albanije od decembra 1915. više od 200.000 vojnika i civila umrlo od gladi, iscrpljenosti i zime.

Velika Britanija formalno proglasila nezavisnost Egipta, ali zadržala kontrolu nad Sueckim kanalom i poslovima odbrane zemlje.

Član Donjeg doma britanskog parlamenta Osvald Mozli osnovao Novu partiju, koja je godinu dana kasnije postala Britanska unija fašista.

86-godišnji njemački feldmaršal i predsjednik Njemačke, Paul von Hindenburg, pod Hitlerovim pritiskom potpisao "Zakon o odbrani naroda i države", kojim se ukidaju Ustavom zagarantirana ljudska prava.


Prvi put prenošena jedna košarkaška utakmica na televiziji u SAD-u. Bio je to meč između univerzitetskih ekipa Pittsburgha i Fordhama, završen rezultatom 50-37.

Poslednje britanske vojne jedinice napustile Indiju. Laburistička vlada 1947. ukinula britansku vladavinu nad Indijom.

Jugoslavija, Grčka i Turska u Ankari potpisale sporazum o političkoj, privrednoj i vojnoj saradnji, poznat kao Balkanski savez.

U najtežoj podzemnoj željezničkoj nesreći u Velikoj Britaniji 42 putnika poginula kad je voz u punoj brzini udario u ogradu u stanici "Murgejt" u londonskom metrou.

U centru Stokholma ubijen premijer Švedske i lider Socijaldemokratske stranke Ulof Palme. Jedan od najpopularnijih evropskih političara u to vrijeme ubijen na ulici dok se sa suprugom vraćao kući iz bioskopa. Atentator nije otkriven.

Završen Zalivski rat, koji su 42 dana SAD i saveznici vodili protiv Iraka. Iračke snage prisiljene da napuste Kuvajt koji su okupirale 1. avgusta 1990.

Srpsko nacionalno vijeće i Izvršno vijeće Srpske autonomne oblasti Krajina donijelo odluku o odvajanju SAO Krajine od Hrvatske i ostanak u Jugoslaviji.

Američki vojni transporteri iznad istočne Bosne izbacili prve tovare humanitarne pomoći u hrani i lijekovima, čime je počela "Operacija padobran" u ratom zahvaćenoj Bosni i Hercegovini.

U zoni zabranjenog leta iznad BiH zapadno od Banjaluke dva američka aviona F-16 srušila su četiri srpska "jastreba".

Posle ubistva četiri srpska policajca kod Glogovca i Srbice, na području Drenice na Kosovu počeli sukobi srpskih snaga bezbijednosti i kosovskih Albanaca, pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova.

U potrazi za Radovanom Karadžićem, pripadnici Sfora sproveli opsežnu akciju na području Čelebića, ali nisu uspjeli da uhapse bivšeg predsednika Republike Srpske optuženog pred Međunarodnim sudom u Hagu za ratne zločine.

Rođen Rene Antoan Feršo de Reomir (franc. René Antoine Ferchault de Réaumur), francuski biolog i fizičar.