
Ričard I Plantagenet, poznat kao Ričard Lavljeg Srca, krunisan je u Vestminsterskoj opatiji u Londonu za kralja Engleske.


Mameluci u Bitci kod Ain-Džalute u Palestini nanijeli prvi odlučujući poraz Mongolima, nakon čega se Mongolsko Carstvo prestaje širiti.


Velika Britanija i SAD potpisale su u Parizu mirovni ugovor kojim je završen Američki rat za nezavisnost, a Britanija je priznala SAD kao slobodne suverene i nezavisne države.


Francuska revolucija: Francuska Nacionalna skupština usvojila je ustav kojim je uspostavljena ustavna monarhija.


Prvi srpski ustanak: Srbi su kod Deligrada pobedili tursku vojsku, a vojvoda Stanoje Glavaš oslobodio je Prokuplje.


Iz Beograda je krenuo prvi putnički voz na pruzi Beograd-Niš, prvoj u Srbiji. Početak gradnje 21. juna 1881. obeležio je srebrnim budakom knez Milan Obrenović. Ispraćaju voza, iskićenog cvećem i srpskim trobojkama, pored velikog broja građana, prisustvovali su ugledni gosti iz Beča, Budimpešte i Pariza. Voz je krenuo u 8.30, a u Niš je stigao u 18.23.


Kralj Jugoslavije Aleksandar i Karađorđević proglasio je oktroisani Ustav kojim je ozakonjena šestojanuarska diktatura.


Drugi svjetski rat: Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Novi Zeland i Australija proglašavaju rat Njemačkoj.


Na kružnoj stazi oko Kalemegdana, u Beogradu su održane do tada najveće međunarodne automobilske trke u Jugoslaviji.


Drugi svetski rat: Iskrcavanjem na Kalabriju Osme britanske armije pod komandom fildmaršala Bernarda Loa Montgomerija, počeo je napad savezničkih trupa na Italiju.


Katar je zvanično dobio nezavisnost od Ujedinjenog Kraljevstva i postao nezavisna suvjerena država.



Američki vasionski brod bez ljudske posade „Viking 2“ spustio se na Mars i počeo da šalje fotografije sa te planete.


Rat u BiH: Italijanski avion sa humanitarnom pomoći za opkoljeno Sarajevo oboren je kod Jasenika, 34 kilometra zapadno od grada, pri čemu su poginula su četiri člana posade, a u narednih mesec dana prekinuto je dostavljanje humanitarne pomoći preko sarajevskog aerodroma.


Rusija i Kina proglasile su završetak međusobnih neprijateljstava i dogovorile se da uklone nuklearne rakete koje su bile usmerene iz jedne zemlje prema drugoj.


Misija UN na Kosovu i Metohiji suspendovala je jugoslovenski valutni zakon i uspostavila carinsku kontrolu na granici Kosova i Metohije sa Makedonijom.


SAD i Izrael su povukle svoje delegacije sa konferencije UN o rasizmu u Durbanu, u znak protesta zbog pokušaja da se Izrael označi kao rasistička zemlja.


Rođen Benvenuto Čelini (ital. Benvenuto Cellini), italijanski vajar, zlatar, pisac renesanse, muzičar i vojnik.



Rođen Ferdinand Porše (njem. Ferdinand Porsche), austrijski automobilski inženjer, tvorac Folksvagen „bube“.


Rođen Karl Dejvid Anderson (engl. Carl David Anderson), američki fizičar, najpoznatiji po otkriću pozitrona za šta mu je 1936. godine dodeljena Nobelova nagrada.


Rođen Nenad Prokić, srpski dramski pisac, redovni profesor na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu, jedan od osnivača i bivši član predsedništva LDP i narodni poslanik u Skupštini Srbije.


Umro Luj Adolf Tjer (franc. Louis-Adolphe Thiers), francuski državnik i istoričar, prvi predsednik Treće republike.



U Parizu umro ruski pisac Ivan Sergejevič Turgenjev (rus. Ива́н Серге́евич Турге́нев), jedan od prvih ruskih pisaca čija su dela prodrla na Zapad. Za života uživao mnogo veći ugled u francuskim, nego u ruskim književnim krugovima.


Umro Edvard Beneš (češ. Edvard Beneš), vođa Pokreta za nezavisnost Čehoslovačke, ministar spoljnih poslova i drugi predsednik Čehoslovačke od 1935. do 1938. godine i ponovo od 1940. do 1948. godine, kada je, po dolasku komunista na vlast, dao ostavku.
